2021 Yılının En iyi 6 Teknoloji Trendi « habersiz.com.tr

21 Eylül 2021 - 16:19

2021 Yılının En iyi 6 Teknoloji Trendi

2021 Yılının En iyi 6 Teknoloji Trendi
Son Güncelleme :

30 Temmuz 2021 - 14:21

Günümüzde teknoloji  hızla gelişiyor, bu durum beraberinde  değişim ve ilerlemeyi mümkün kılıyor.Covid-19 salgınının dünyayı selamlamasıyla bir çok sektörün ihtiyaç ve tüketim alışkanlıklarının değişmesiyle teknolojinin evrimi , hepimize   temassız dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının göstergesi konumunda ; içerisinde bulunduğumuz teknoloji çağı hem kullanıcılar hem de uzmanlar tarafınca sürekli öğrenmeyi ve geliştirmeyi zorunlu kılıyor.

 

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi

Yapay Zeka , geçmişten günümüze kendini yenileyen ve trend olan teknolojilerin başında geliyor. Kısaca tanımlamak gerekirse ; Yapay zeka, bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir. Yapay zekanın yetenekleri arasında insan konuşmasını tanıma ve anlama, içerik sıralaması gerektiren ağ dağılımı, yüksek strateji gerektiren oyunları oynayabilme kabiliyeti, otonom otomobiller, karmaşık veri çözümleme, askeri simülasyon ve fotoğraf – video çözümleme bulunmaktadır. Bu teknoloji, nöral ağlar, ekonomi, istatistik, olasılık ve matematiksel optimizasyon araçlarını kullanmaktadır. Kullanım alanlarından en popüler olanı kişiselleştirilmiş reklam kavramı ,artık akıllı telefonlarımıza kurduğumuz neredeyse her uygulamada karşımıza çıkıyor. Günümüzde firmalar, kişilerin kullandığı uygulamalara, yaptığı aramalara, satın aldığı ürünlere göre reklamlar sunmaya başladı. Hatta bazı teorisyenlerce konuştuklarımıza göre reklamlar gösterildiği bile iddia edilmekte. Gönüllü paylaştığımız verilerle yapılan reklam kişiselleştirilmesinde de kullanım verilerinin analizi sırasında yapay zekâ (AI) yöntemleri artık sıklıkla kullanılmakta. Bu şekilde kişinin profili daha tutarlı bir şekilde tahmin edilip çok daha tutarlı öneriler yapılabilmekte.

 

. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

RPA ( Robotic Process Automation )  yazılım robotlarının,  bir çalışanı taklit ederek önceden tanımlanmış pek çok görevi yapmasını sağlayan yeni bir teknolojidir. Bu robotlar sizin yerinize e-postalarınızı kontrol edebilir, fatura tutarı doğrulaması yaparak fatura kesebilir, izin verilen uygulamalara girerek görevlerini hatasız bir şekilde tamamlayıp sistemden çıkış yaparak bu ve benzeri süreçlerinizin otomatikleşmesini mümkün kılar. RPA’nın en önemli özelliklerinden biri de, herhangi bir sistem yenilemesi ya da BT alt yapı değişikliği gerektirmemesidir.  Mevcut alt yapınıza ya da sisteminize kolaylıkla entegre edilebilen Robotik Süreç Otomasyonu, işletmenizin verimliliğini artırmanızda önemli bir rol oynarken, maliyetlerinizi daha rahat kontrol edebilmenize olanak sağlar.

 

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (Augmented reality; AR), gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür.En önemli kullanım alanları reklam , mimarlık ,inşaat, oyun eğlence ,eğitim ,tarih ve arkeoloji sektörüdür.Örnek vermek gerekirse inşaat sektöründe inşa edilecek mekanı müşterinize gerçek zamanlı olarak 3D ortamda interaktivite içinde sunmak pazarlamada sizi bir adım öne geçirecektir. Almanya’daki bir kişi cep telefonuna yüklediği uygulama ile İstanbul’daki daireyi 3D olarak inceleyebilir ve bilgi alabilir.

Blockchain

Blokzincir çevrim içi (online) bir hesap defteri gibidir. Blokzincir yazılımı her türlü veriyi takip etmek için kullanılabilen dijital bir defterdir. Bu yazılım, diğer pek çok şeyin yanı sıra, mal akışını, para hareketlerini, sanat eserlerinin veya şiirlerin kime ait olduğunu takip edebilir. Sağlıktan nakliyeye spordan sanata, tasdik işlemlerinden oy kullanmaya kadar pek çok alanda blokzincir teknolojisi kullanılabilir.Blokzincirler şeffaflığın yanı sıra yüksek derecede gizlilik sağlar. Blokzincir kullanan bir kişinin (veya makinenin) kimliği bir kod dizisinin arkasında gizlidir. Bu kişi kimliğini kendisi açıklamadıkça kim olduğu bilinemez. Blokchain kripto para ile hayatımıza girmiş olsa da bir çok sektörde kullanımı ilerleyen süreçlerde gerçekleşecektir.Bir örnekle açıklamak gerekirse mülkiyet hakları kayıtları oluşturmak, seçimler esnasında oy kullanma sonuçlarını kayıt altına almak, noter süreçlerini kontrol etmek vb. için kamu sektöründe kullanılacak dolayısıyla sahtecilik veya dolandırıcılığa açık kapı bırakmayacaktır .

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin interneti kavramı ya da diğer adıyla IoT, birbiri ile ilişkisi olan bilgi işlem cihazları, dijital makineler, mekanik nesneler ya da benzersiz tanımlayıcılarla sağlanan, insana gerek duymadan ağ üstünden veri aktarımı yapabilen sistemlerin tamamını açıklıyor. Her geçen gün artan bir biçimde, farklı endüstrilerde bulunan kuruluşlar çok daha verimli çalışabilmek, müşterilerine çok daha iyi bir hizmet sunabilmek, iş değerini artırabilmek, müşterilerini iyi anlayabilmek ve karar verme sürecini geliştirebilmek için IoT teknolojisinden yararlanıyor.

 

Nesnelerin internetine örnek vermek gerekirse; koldaki bir akıllı saatin gidilen mesafeyi, atılan adımları ve tüm aktiviteler süresince kalp atışını algılanmasından bahsedilebiliyor. Sensörler yardımıyla gerçekleşen bu algılama ile verilen bir istemci aracılığıyla analiz edilerek hayatın düzenlenmesine katkıda bulunuyor. Bu iki cihaz arasında sağlanan iletişim, nesnelerin interneti kavramını oluşturan temel özellik oluyor.

 

 

5G

5G, bir dizi standart uygulamayı ve çok daha hızlı kablosuz internet teknolojilerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. 5G kullanan kullanıcılar, çok daha hızlı internete ve daha az gecikme süresine sahiptir. Ayrıca, 5G, 5. nesil olduğu için altyapının 5. kez değiştiği anlamına gelir. Bu da 5G’yi çeşitli endüstrilerde devrim niteliğinde yeniliklerin anahtar teknolojisi haline getiriyor. Fabrikalardaki makinelerin, sağlıkta kullanılan teknolojilerin, robot teknolojilerinin daha verimli ve esnek hale gelmesini sağlıyor. 5G teknolojisi, makineler arası iletişimde tam anlamıyla devrim anlamına gelecek altyapıyı sağlaması açısından çok önemli. 5G teknolojisinin gecikmesiz iletişim altyapısı sunmasıyla bir doktorun başka bir kıtadaki hastayı ameliyat etmesi mümkün hale gelecek. 5G teknolojisinin verimliliğine örnek olarak, 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorunsuz veri alıp gönderebilecek olması gösteriliyor.

5G teknolojisi enerji tüketimi açısından da devrimsel bir aşama kabul ediliyor. Minimum enerji sarfiyatı nedeniyle pili uzun yıllar dayanan sensörler hizmet vermeye devam edecek. Bu durum hizmet sürekliliği avantajı yanında enerji tasarrufu açısından da yeni bir çığır açacak.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.