2022 Maaşındaki Mağduriyet AİHM’e Taşındı! « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

2022 Maaşındaki Mağduriyet AİHM’e Taşındı!

Bu haber 15 Mayıs 2021 - 16:00 'de eklendi ve 112 kez görüntülendi.

Güzel şeyler yapılınca nasıl teşekkür ediyorsak, yanlışlıkları görünce de “Üç maymun”u oynayamayız. Ülkede garip şeyler oluyor. Artık hak aramak Kaf Dağı’nın arkasında kaldı! Fazla detaya girmeden gelin, engelliler camiasında nasıl hak gaspı olduğuna bir bakalım…

Engellilerin hayata tutunması amacıyla hali hazırda bir takım mevzuatlar var. Ancak ne hikmetse leni çıkartılan yönetmelikler, genelgeler ve tebliglerle var olan haklar budanarak hak mağduriyetlerinin yaşanmasına neden oluyor.

Eğitim, İstihdam, EKPSS atamaları, Ulaşım, Sağlık, Sağlık Uygulama Tebliği ödemelerindeki güncelleme yapılmadığından aşırı mağduriyetler yaratıldı. Kontrol bahanesiyle süreli raporların ya oranları oranları düşürülüyor ya da süreliye çevrilerek engellilerin hakları tırpan yiyor. Evde bakım maaşındaki kriterler değiştirilerek binlerce mağdur yaratıldı.

2022 sayılı Yasa kapsamında verilen engelli maaşındaki adaletsizlikler nedeniyle sefalete terkedilen binlerce engellinin feryadını duyan yok. Anayasa Mahkemesi de haksızlığa çanak tutunca mağduriyetler katlanarak büyüyor. Yanlışlıklar karşısında sessiz kalmayan bazı hak arayıcısı STK’ların nedense girişimleri de sonuçsuz kalıyor.

Batıkent Zihinsel Engellileri Korunma Derneği ve Zihinsel Engelliler Federasyonu Başkanı Ömer Koç, hiç bir geliri olmayan on binlerce engellilerin aldığı engelli maaşlarının kesilmesi sonucu mahkemeye başvurup hak arama yoluna gitmiş. Ancak mahkemeler ve Anayasa Mahkemesi mağdur engellilerin maaşlarının kesilmesinde sakınca gömemiş. İç hukuku tüketen Başkan Koç, olalyı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmeye karar vermiş.

İşte Başkan Ömer Koç, AİHM’e uzanan davanın yolculuğunu şöyle anlatıyor:

2005 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak  yürürlüğe giren 2022 sayılı Yasa’dan, bir işte çalışmadığı ve hiçbir gelirinin olmadığı için, onbinlerce engelli ile birlikte zihinsel engelli oğluma da yasa dogrultusunda engelli maaşı bağlandı.

Hükümet 2013’te 2022 sayılı Yasa’dan engelli maaşı baglanmadaki hükümleri değiştirdi. Yeni 2022 sayılı Yasa’da, “Engelli maaşı bağlanma kriteri ailede kişi başına düşen asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar muhtaç kabul edilemez ve kendilerine engelli maaşı bağlanamaz” hükmü dogrultusunda 2018 yılında bir SMS mesajı ile, zihinsel engelli oğlum Levent Koç’un ve dernek üyemizin oğlu Hacı Hasan Selvi ile birlikte onbinlerce engellinin maaslarının kesildigi bildirildi.

Bu kısa mesaj bildirimimi tebligat kabul etmeyerek ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na verdiğimiz dilekçe sonucunda, oğlumun ve üyemizin oğlunun maaşının 2022 sayılı Yasa’nın değişen 2. Madddesi’nin (a) ve (b) bentleri doğrultusunda kesildiğini bildiren yazı alınarak ve istenen diger belgeleri  temin  ederek, Av. Turhan İçli’ye vekaket verilerek 15. İdare Mahkemesi’nde 15.02.2019 tarihinde iki zihinsel engelli adına dava açıldı.

Yerel mahkeme, 30/12/2019 tarihinde, 2022 sayılı Yasa’da  yapılan değişikliğin “Anayasanın başlangıç hükümlerine, 2. Madddesi’ne, 10. Madddesi’ne ve 61’inci Madddesi’ne aykırı oldugu yönündeki kanaatini belirterek, anılan düzenlemenin iptali istemiyle, itiraz yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasına karar verilmiştir” diyerek dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi.

Anayasa Mahkemesi 12.11/2020 tarihinde aldığı bir kararla, 2022 sayılı Yasa’da yapılan, ailede  kisi başına düşen gelir kiriterine göre maaş bağlanan maddesinin anayasaya aykırı olmadığını belirterek davamızı ret etmiştir.

12 Şubat 2021 Cuma günü 31393 sayılı Resmi Gazete’de yayımlan bu kararla iç hukuk yolları  tüketilmiştir.

Hiçbir Avrupa ülkesinin, Türkiye’deki kititerlere esas alan bir yasayı kabul etmeyeceğine, yasanın “Kopenhag Kriterleri”lerine ve “Sosyal Devlet” ilkekerine aykırı olduğunu bildiğimiz için Anayasa Mahkemesi’nin “RED” kararını, Av. Turhan İçli tarafından  AİHM’e götürmeye kadar verdik.

Inanıyoruz ki, AİHM güçlü bir şekilde bu yasanin düzeltilmesine ve mağdur olan iki zihinsel  engelliye de tazminat verilmesini kabul edecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN