Aynı Gemide Değil, Filikada Can Çekişiyoruz! « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Aynı Gemide Değil, Filikada Can Çekişiyoruz!

Bu haber 25 Nisan 2021 - 15:10 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Ne kolay değil mi? Vefat edenin arkasından Rahmet dilemek. Ne kolay değil mi? mekânının cennet olmasını dilemek… Ne kolay değil mi? Gidenin arkasından timsah gözyaşı dökmek?

Hiç düşündük mü? Bir gün sıranın aniden ve ertelemesiz bize geleceğini… Bir gün nefes nefese kalıp sana emanet olan canını cananını rabbine iade etmenin zorluğunu… Baş ucuna gelen Azrail meleği ile göz göze gelmek ne zordur hiç düşündün mü ey fani? Nedir bu sendeki açgözlülük; nedir bu dünya malına karşı tamah? Nedir bu asla senin olmayacak dünya malına karşı aczin? Rabbim bizleri sıra bize geldiğinde gülerek, tebessüm ederek dünya hayatına veda, gerçek hayata merhaba diyebilenlerden eylesin..

Ama, basit önlemleri almayıp, alamayıp aramızdan ayrılan nice değerler oldu; oluyor…

Tehlikeye en açık olan biz engelliler de Covit-19 salgınında ayrımcılık nedeniyle sosyal hayattan kopuk yaşayıp yetersiz önlemler nedeniyle teker teker ölüyoruz. En son Türkiye Omurilik Felçliler Derneği Genel Başkanı Ramazan Baş gibi!..

Çıkarılan Kararname, genelge, yönetmelikler her ne kadar engellileri koruyucu olsa da kelime oyunlarıyla çoğu kişi mağdur oluyor. Aynen en son 14 Nisan 2021 tarihinde 31454 sayı ile Covid-19 Kapsamında Kumu Çalışanlarına Yönelik Tebdirler Genelgesi’nde olduğu gibi…

… “Genelgede Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç yönetici pozisyonu dışındaki 60 yaş ve üzerinde olanlar, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalığı bulunanlar ile 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanlar da idari izinli olacak” hükmü yer alıyor.

Yani bu genelgeye göre, Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nda çalışan engelliler izin alabilmesi için birim yöneticilerin insafına bırakılmış. Riske açık koronik rahatsızlığı olanlar bile izin de alamıyorlar. İşte ayrımcılığın doruk yaptığı böyle mevzuatlar nedeniyle daha çookk sosyal hayattan izole halde yaşarız…

Aynı Gemide Değil, Filikada Can Çekişiyoruz!

Her zaman olduğu gibi en büyük ceremeyi biz engelliler çekiyoruz. Çoğu evde tıkılı kaldı. Sosyal hayattan izole edildi. Yardıma ulaşmada büyük sorunlar yaşıyor. Sağlık kurulu raporları bu süreçte durduruldu. Erken ya da malulen yeni emekli olan engelliler maaş alamıyor. Kronik ve ağır olan engelliler aşı yapılacak dendi, bazısına yapıldı ama diğer engelli grupları aşı bekliyor…

25 Şubat 2019’da engelli çocukların hizmetten daha iyi faydalanması için sağlık kurulu rapor yönetmeliğinde bir değişiklik yapıldı.Ancak içine “yetişkinler için (süreli süresize bakılmaksızın) her kurum gerektiğinde rapor isteyebilir” diye… O tarihten itibaren emekli olan engellilerden kontrol adı altında rapor isteniyor. Bu raporların onaylanması yedi sekiz ayı bulabiliyor. Bu süre zarfında yardıma ihtiyacı olan engelliler sistemde aktif emekli göründüğünden yardım da alamıyor. Çok büyük mağduriyetler oluşuyor. Dışarı da çıkamıyorlar.

Sahadan aldığımız şikayetler doğruysa çok fena! Kaymakamlıkların engellilere yardım ederken iktidar partisine üye olanlara öncelik tanıyıp, diğerlerini görmezden geliniyormuş.

İnsanlar kan ağlıyor. Bana gelen mesajları yayınlasam ağlarsınız. Ancak biz devlet değiliz ki kime yardım edelim. Yardım isteyenlerin bazısına diyorlar ki evin var. Tamam kadının evi var da iki de engelli çocuğu var. Duvarları mı yiyecek bu insanlar. Sosyal demokratız diyen CHP’li belediyeler de bu tür insanlar gelince yardım etmiyor. Oysa ayrım yapılmadan geliri var yok demeden yardıma muhtaç olanlara yardım edilmeli.

Engelliler ne sağlık hizmetlerinden ne de yardımlardan doğru dürüst faydalanamadığını görüyoruz.

Sorduğumuzda “Hepimiz aynı gemideyiz” deniyor. Ne aynı gemisi! Bizi geminin arkasındaki bir filikaya ince iple bağlamışlar, hayatta kalmak için cebelleşiyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.