EÇHA, Covid-19 Aşısı İçin Harekete Geçti « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

EÇHA, Covid-19 Aşısı İçin Harekete Geçti

Bu haber 22 Nisan 2021 - 11:37 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

Eğitimde Eşit Haklar Platformu’nun öncülüğünde Covid-19 aşsı için harekete geçildi. Platform  tarafından hazırlanan “Tüm Zihinsel Özel Gereksinimli Bireylere ve Bakımıyla Yükümlü Kişilere Yönelik Aşı” talebi Engelli Çocuk Hakları Ağı (EÇHA) adına ilgili kuruluşlara gönderildi.

Engelsiz ve Mutlu Yaşam Derneği Koordinatörü Engelli Çocuk Hakları Ağı adına Ali Ulusoy tarafından  gönderilen Covid-19 aşı talep dilekçesi:

Konu : Aşı Önceliği Talebi

Dağıtım Yerleri:

1- T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü

2- T.C. Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilim Kurulu

3- T.C. Sağlık Bakanlığı Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı

4- T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

“DAĞITIM YERLERİNE”

Engelli Çocuk Hakları Ağı (EÇHA) 2016 yılında UNICEF’in desteği ile kurulmuştur. EÇHA engelli çocuk hakları alanında çalışan 83 aktif sivil toplum kuruluşundan meydana gelmektedir. Mevcut üyeleri ile birlikte engelli çocuk hakları konusunda ortak bir ses oluşturmayı, bu konudaki farkındalığı arttırmayı ve aynı zamanda Türkiye’de engelli çocuk hakları konusunda politika yaratma sürecine etki etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, engelli çocukların hakları için savunu, lobicilik, takip ve farkındalık çalışmaları yapmak, iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve çözüm önerileri geliştirmek için faaliyetlerde bulunur.

EÇHA olarak tüm zihinsel özel gereksinimli bireylere ve bakımlarından yükümlü kişilere aşı önceliği verilmesi konusundaki görüşlerimiz aşağıda yer almaktadır.

İlgi: a) BM Engelli Haklarına İlişkin Sözleşme

İlgi (a)’da ‘Risk durumlarında engellilerin korunması ve güvenliğinin sağlanması için insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku dahil uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmek için gerekli tüm tedbirleri alır.’ diyerek risk durumlarında özel gereksinimli bireylerin korunması için gerekli tüm tedbirlerin ivedilikle alınması gerektiği belirtilmektedir.

Bilindiği gibi Covid-19 pandemisi bir yılı aşkın süredir dünyada başta sağlık çalışanları ve toplumdaki daha hassas gruplar olmak üzere herkesi olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Güncel rakamlara göre ülkemizde 60bine dayanan günlük vaka sayısının sağlık sektörüne getirdiği maddi ve manevi yükün büyük boyutlarda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu noktada bu yükü azaltılacak önlemlerinne kadar önemli olduğunu görmekteyiz.

Bu yüzden, otizmliler dahil tüm zihinsel özel gereksinimli kişilerin Covid-19’dan dolayı yüksek risk altında olduğunu ve hem halk sağlığı hem sağlık çalışanları açısından bu kişilerin Covid-19’dan korunmasının önem arz ettiğini belirtmek isteriz. Çünkü bu kişilerin Covid-19’a yakalanması durumunda;

1- Karantina altında tutmak bazıları için mümkün olmamaktadır.

2- Dışarıya çıkmaları bir şekilde engellense bile ev içinde dahi karantina ortamının sağlanması mümkün olamayacağından tüm ailenin hasta olma olasılığı diğer nüfustan çok daha yüksektir.

3- Sosyal mesafe ve maske gibi kurallara uymakta pek çoğu zorluk yaşamaktadır. Bu gruplar içinde özellikle yüzde 90 ve üzeri ağır zihinsel engelliler özbakımlarını dahi yardımla yapabilen ya da yapamayan, talimat alması ve maske mümkün olmayan, kaçma riski yüksek olan gruptur. Bu sebeple hastalanma ve bulaştırma riskleri çok yüksektir.

4- Hastaneye yatma durumlarında sağlık personelinin yeterli donanımı olmadığından bu kişilerle iletişim kurmada güçlüklerle karşılaştığı için sağlık personelinin iş ve manevi yükünün ve ailelerin manevi yükünün artma riski yüksektir.

5- Hastaneye yatma durumlarında refakatçisiz kalamamaları ek riskler yaratacaktır.

6- Özellikle orta ve ağırlar başta olmak üzere bir kısmında eşlik eden ruhsal ve fiziksel sağlık problemleri olabilmekte bu sebeple hem hastalığı ağır geçirme hem tedavi sırasında iş birliği yapamadıkları için düzgün tedavi alamama riskleri yüksektir.

7- Zihinsel engellik durumlarının yanı sıra özellikle orta-ağır gruplarda kardiyak anomaliler ve epileptik anomalilere sık rastlanmaktadır¹².

Özellikle kardiyak anomalilerinde VSD, ASD yanından kapakçık ve kalp damar sorunlarından dolayı bu bireyler doğumdan itibaren tüm yaşamları süresince kalp-akciğer hastalıkları, akciğerin yeterince havalanamaması nedeniyle sık geçirilen ve uzayan pnomönilerle karşılaşabilmektedir. Doğal olarak doğumsal kardiyak kusurlarla doğan engelli bireyler için solunum yolunu, damar yapısını ve akciğeri etkileyen özellikle ağır risk teşkil etmektedir.

8- Zihinsel engelli birey ile evde yaşayan bakım yükümlüsü olan veli/vasi ya da kanuni temsilciye de aşı önceliği tanınması zorunludur. Gerekçesi izahtan vareste olacağı üzere bu kişilerin engelli bireylerle yakın teması nedeniyle Covid-19’a yakalanma riski yüksektir. Bu öncelik aşı önceliği hakkı tanınan Down sendromlu bireylerin kanuni temsilcilerine / bakım yükümlülerine de tanınmalıdır.

9- Rehabilitasyon merkezleri en erken açılan eğitim kurumlarıdır ama maske mesafe ve temizlik kurallarına uymakta güçlük çeken bu bireylerin Covid-19 aşısı olmadan buralara devam etmesi bulaş için büyük risk taşımaktadır.

Bu sebeplerden dolayı özellikle sağlık personelinin iş yükünü ve ailelerin evde kapalı kalma sebebi ile oluşan davranış problemleri gibi sorunlarla yaşamış oldukları psikososyal sıkıntıları derinleştirmemek adına otizmli kişiler dahil olmak üzere tüm zihinsel özel gereksinimli kişilerin (18 yaş üstü) ve daha önce aşı önceliği verilen Down sendromlu gruplar da dahil olmak üzere bunların bakım yükümlülerinin Covid-19’a yakalanmasını önlemek üzere aşı önceliği talebimizin hayati olması sebebi ile ivedilikle değerlendirilmesi talebimizi tarafınıza sunarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.