Engelli Haberlerinden Bir Yılın Dökümü « habersiz.com.tr

17 Mayıs 2022 - 03:37

Engelli Haberlerinden Bir Yılın Dökümü

Engelli Haberlerinden Bir Yılın Dökümü
Son Güncelleme :

25 Ocak 2022 - 11:06

Selen Doğan ve Gülsüm Kılıç tarafından Sivil Toplum Diyaloğu Derneği’nde hazırlanan “Engelli Gündeminden Haberlerle Bir Yılın Dökümü” sorunlar hakkındaki olayları anlatıyor… Geçin yıl haber medyasında ve sivil toplum örgütlerinin web sitelerinde yayınlanmış haberlerden bazılarını derleyerek oluşturulan 20121 yılına ait almanak engelli gündeminin izlenmesini teşvik etmeyi ve bir yıl içinde engellilerin ve engelliliğin hangi bağlamlarda habere konu olduklarını görmeyi amaçlıyor.

Selen Doğan ve Gülsüm Kılıç  hazırladıkları almanak konusunda “Kamu kurumlarının çalışmaları, akademik etkinlikler, sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri, siyasetçilerin ve siyasal partilerin girişimleri, engelli bireylere yönelik hak ihlalleri, kazanımlar, başarılar ve taleplerle karşımıza çıkan haber içeriklerini küçük bir kesit olarak sunduğumuz bu almanağın yeni yılda engelli haklarını izlemeye ve engellilerin güçlenmesi için proje ve programlar geliştirmeye yönelik çalışmalarda başvurulacak bir kaynak olmasını diliyoruz” açıklamasını yaptı.

O_c_a_k_ _

2_ O_c_a_k_ _

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, gençlik örgütlerinin ve gruplarının üreme sağlığı, cinsel sağlık, üreme hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilişkili bir çerçevede güvenli cinsellik temalı proje ve etkinliklerini destekleyeceğini açıklamıştı. Vakfa gelen başvurulardan biri İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği Gençlik Komisyonu’nun hazırladığı, sağırların cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla ilgili bilgiye erişimlerini sağlamak üzerineydi. Bu proje kapsamında cinsel haklar bildirgesi ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında iki video hazırlandı. İşaret dili tercümesini Serpil Sadak’ın yaptığı ve alanında bir ilk olan bu videoya şu bağlantıdan erişebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=W1f5z5k8y2w

3_ O_c_a_k_ _

Çanakkale’de esnaflık yapan 56 yaşındaki bir erkek, 25 yaşındaki zihinsel engelli N.T. adlı erkeğe cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Olayın duyulması üzerine yöre halkı zanlının aracını devirdi, iş yerinin camlarını kırdı.

5_O_c_a_k_ _

2021 yılı engelli maaşları yeniden düzenlendi: Yüzde 40-69 engelliler için 567 lira 97 kuruştan 609 lira 77 kuruşa, yüzde 70 ve üstü engelliler için 851 lira 95 kuruştan 914 lira 65 kuruşa çıktı.

8_O_c_a_k_ _

TOHUM Otizm Vakfı’nın Sosyal Etki Değerlendirme Raporu yayımlandı. 65 sayfalık rapora vakfın web sitesinden erişilebilir: www.tohumotizm.org.tr

10_ _O_c_a_k_ _

Gölcük Engellilerle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emine Cebeci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda basın çalışanlarının kamuoyu oluşturmada, yurttaşlara haber ve bilgi akışı sağlamada çok önemli bir görev üstlendiğini hatırlattı, gazetecilerin halkın talep ve beklentilerini yansıtarak kamu görevini yerine getirdiğini söyledi.

15_ _O_c_a_k_ _

Engelli Kadın Derneği’nden klinik psikolog Dr. Beyza Ünal, bianet’e verdiği röportajda “Engelli kadınların kişisel bakım, kişisel temizlik ve ev temizliği gibi alanlarda özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde daha fazla zorlandıklarını çünkü ev dışından kişilerin destek amaçlı gelemediğini ve bu nedenle, engelli kadınların ev içindeki iş yükünün arttığını ya da bunları hiç gerçekleştiremediğini biliyoruz” dedi.

16_ _O_c_a_k_ _

İyi Parti’nin düzenlediği Doğal Afet ve İstihdam Süreçlerinde Engelliler Çalıştayı başladı. Afetlerde engellilerin güvenliğinin nasıl sağlanacağının da ele alındığı çalıştayda birçok sivil toplum örgütü deneyimlerini ve önerilerini paylaştı.

24_ _O_c_a_k_ _

Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitim kapsamında görevlendirilen ücretli öğretmenlere mesleki gelişim eğitimi vereceğini, 81 ilden 14 bin 643 öğretmenin faydalanacağı eğitimin video konferans yöntemiyle yapılacağını ve ücretsiz olacağını duyurdu.

3_1_ _O_c_a_k_ _

Ebeveynler için Bütünleştirici Otizm Eğitimi (IPAT) kapsamında Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin Avrupa Birliği Araştırmaları Merkezi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Türk Musikisi Devlet

Konservatuarı’nın desteğiyle bir toplantı düzenledi. Toplantıda otizmli bireylere yönelik hizmet, politika ve uygulamalar, sağlık, eğitim ve sosyal refah sektörlerindeki güçlü ve zayıf yönler tartışıldı.

Şu_b_a_t_ _

3_ Şu_b_a_t_ _

Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan duyma bozukluğu olup ameliyat bekleyen çocukların mağduriyetleriyle ilgili Sağlık Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. Kaplan önergenin gerekçesinde “Bir çocuğa koklear implant uygulanabilmesi için hastanın iç kulağında salyangoz yapısı ve işitme sinirinin olması gereklidir. Doğuştan iç kulak salyangoz yapısı veya işitme siniri gelişmemiş olması durumunda ise beyin sapı ameliyatı yapılmaktadır. Bu ameliyatların dört yaşına kadar yapılması şarttır. Kullanılan cihazlar ithal olduğundan kurun yükselmesi sebep gösterilerek ameliyatlar durdurulmuştur ve bu BM Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 7, 20, ve 25. maddelerinin ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 26. maddesinin ihlalidir” dedi ve şunları sordu: En son beyin sapı ameliyatı ne zaman, hangi il ve hangi hastanede yapıldı? Cihaz teminiyle ilgili olarak SGK’nin ve tıbbi cihaz firmalarının anlaşması hususunda bakanlığın bir çalışması var mı? Ameliyatlara tekrar ne zaman başlanacak? Türkiye genelinde bu durumda kaç çocuk var ve bunların tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanması için bir çalışma düşünülüyor mu?

4_ _Şu_b_a_t_ _

Isparta Otizm Kongresi başladı. Dört gün süren ve çevrimiçi yapılan kongreye çeşitli illerden otizm spektrum bozukluğu alanında uzmanlar, araştırmacılar, uygulamacılar, aileler ve öğrenciler katıldı. Süleyman Demirel Üniversitesi’nin düzenledi kongrenin hedefi; çocuk, ergen ve erişkinlerde otizmin belirtilerinin, özelliklerinin ve tedavi yöntemlerinin son gelişmeler ışığında konuşulacağı, ayrıca alanda yaşanan zorlukların, sorunların ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bir ortam yaratmaktı.

8 _Şu_b_a_t_ _

Sağlık Ekonomisi ve Politikası Derneği’nin Nadir Hastalıklar Ağı için hazırladığı Nadir Hastalıklarla Yaşayan Hanelerin Cepten Yaptıkları Sağlık Harcamaları başlıklı rapor yayımlandı.

10_ _Şu_b_a_t_ _

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği: “Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarının Yaygınlığının Tespiti ile İlgili Bireylerin ve Ailelerinin Sorunlarının Çözümü İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nun hazırladığı raporun yarın Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Komisyon tarafından hazırlanan rapor; yıllar öncesinde kalan, ancak farklı nedenlerle hayata geçirilemeyen “Otizm Eylem Planı”nın akıbetine asla uğramamalıdır. Raporun Meclis’te görüşülmesi sonucunda bir tavsiye kararı alınması yerine, Meclis yönlendirmesiyle kanunlar ve kararnameler en kısa sürede çıkarılmalıdır.”

13_ _Şu_b_a_t_ _

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 15 Şubat Dünya Angelman Sendromu Farkındalık Günü için angelman hastaları ve ailelerini Tarsus Gençlik Kampı’nda ağırladı. Angelman sendromu 15 veya 30 bin canlı doğumda bir görülebilecek nadir bir hastalık. Sivil toplum örgütleri, yerel yönetimlerin pek bilinmeyen nadir hastalıklara dair farkındalık yaratacak çalışmaları artırmasını istiyor.

15_ _Şu_b_a_t_ _

Cumhuriyet Halk Partisi otizmli ve down sendromlu bireylerin pandemi koşullarına bağlı sorunlarını raporlaştırdı. Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yüksel Taşkın raporda, her bir çocuk için uzaktan canlı bağlantılarla Bireysel Eğitim Planları hazırlanarak online destek eğitim sınıfları açılmasını önerdi.

1_7_ _Şu_b_a_t_ _

Engelliler Konfederasyonu’nun projesi kapsamında Türkiye Engelliler Meclisi’ni oluşturmak üzere 54 ilde kurulan İl Engelli Meclislerini yerelde güçlendirmek ve yol haritası oluşturmalarına yardımcı olmak amacıyla Strateji Belirleme Toplantıları çevrimiçi başladı. Nisan ayına kadar süren bu toplantılara il engelli meclislerine üye sivil toplum örgütlerinden 379 kişi katıldı.

1_9_ _Şu_b_a_t_ _

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde Yiyecek İçecek Hizmetleri Atölyesi öğrencilerine barista eğitimi verildi. Barista eğitimi, sayıları her yıl artan kahve dükkanlarında engelliler için istihdam fırsatı yaratabilir. (Barista, kahve dükkanlarında, profesyonel kahve ekipmanlarıyla kahve hazırlamak ve sunmakla görevli kişidir.)

2_0_ _Şu_b_a_t_ _

İzmir Turist Rehberleri Odası, konaklama tesislerinde engellilere yönelik altyapı yatırımlarının yetersiz olması ve Türkiye’ye gelen sağır ve dilsiz bireylerle rehberlerin iletişim kurmakta zorlanması gerçeğinden hareketle Turizmde Mesleki İşaret Dili projesini geliştirdi. Türkiye, Portekiz, Almanya ve İngiltere ortaklığında hazırlanan projeyle işitme ve konuşma engelli turistler ana dillerinde tur rehberliği hizmeti alabilecek.

2_1_ _Şu_b_a_t_ _

Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Ferhat Demiralp, temsili olmayan milletlere mensup görme engelliler için bir yazılım geliştirdi. “Hangi coğrafyada yaşarsanız yaşayın, ister İran, ister Irak, Suriye ya da dünyanın herhangi bir yerinde, geliştirdiğimiz alfabe tüm Kürtlerin ihtiyacına cevap veriyor” diyen Demiralp, programın farklı alfabe karakterleri olan Ermenice, Arapça, Farsça, Süryanice alfabeleri de algıladığını söyledi.

2_2_ _Şu_b_a_t_ _

Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun öğrenilmiş otizme neden olduğunu söyledi. Tarhan, öğrenilmiş otizmi şöyle tanımlıyor: Bütün gün bilgisayarla uğraşan çocuk, iletişim kuramıyor, duygusal okuryazarlık becerisi gelişmiyor.”

M_a_r_t_ _

2_ _M_a_r_t_ _

Engelli Cocuk Hakları Ağı’nın (EÇHA) Güçlendirilmesi projesi kapsamında düzenlenen mentörlük eğitimleri başladı. EÇHA üyesi sivil toplum örgütlerinde üye, gönüllü veya yönetici olarak yer alan 15 mentör adayı, sekiz başlıkta eğitim alarak diğer EÇHA üyelerine mentörlük verecek.

3_ _M_a_r_t_ _

Selen Doğan, Onur Cantimur, Onur Sömen ve Aydın Türk tarafından sivil inisiyatifle ve hak temelli bir yaklaşımla hazırlanan, danışmanlığını Sinan Tarkan Aslan ve Ayşe Sarı’nın yaptığı “İşitme Engellilik ve İlişkili Kavramlar Sözlüğü”nün yazımı tamamlandı. Yeni yılda basılacak olan Sözlük 303 maddeden oluşuyor.

5_ _M_a_r_t_ _

Tekirdağ Otizm ve Özel Bireyleri Destekleme Derneği’nin “59’da 1: Otizmli Annelerinden Mektup Var” kitabı yayımlandı. Kitapta otizmli çocuğu olan 59 kadının mektuplarına yer veriliyor. Kitabın hazırlandığı süreçte mevcut veriler her 59 çocuktan birinin otizm riskiyle dünyaya geldiğini gösteriyordu.

8_ _M_a_r_t_ _

Altınokta Körler Derneği üyesi kadınlar, şiddet gören engelli kadınlar adına Ankara’da bir basın açıklaması yaptı. Sözcü Şule Sepin, engelli kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için hiçbir çalışma olmadığını hatırlattı ve ekledi: “Engelli kadınların şiddeti adli mercilere bildirmesi başlı başına bir sorun. Engelli olduğumuz için yok sayılıyoruz. Engelli kadınlar olarak kadın sorunlarıyla ilgili her türlü toplantıda yer almak, kendimizi temsil etmek istiyoruz.”

1_7_ _M_a_r_t_ _

Etkiniz AB Programı’nın düzenlediği “Engelli Hakları İzleme” eğitimi başladı. Üç gün süren eğitimde katılımcılar dört başlık altında izleme kapasitelerini güçlendirmeye yönelik bilgi ve beceriler edindi:

Uluslararası insan hakları standartları çerçevesinde engelli hakları; BM Engelli Hakları Komitesi ve diğer uluslararası mekanizmalarla etkileşim; engelli hakları ihlallerini raporlaştırma ve engelli haklarını izlemede anaakımlaştırma.

1_9_ _M_a_r_t_ _

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) tarafından hazırlanan “Türkiye’de Engelli Mahpus Olmak” kitabında, engelliliğin ve engelli kişilerin ceza infaz rejimine tabi tutuldukları süreçlerde nelerle karşılaştıklarına, ihtiyaçlarına, yaşadıkları hak ihlallerine dikkat çekiliyor. Kitap, engelliler ve engellilik çerçevesinde hapishanelerin yapısını, engelli mahpusların hapishanelerdeki yaşam kalitesini iyileştirebilecek önerilere de yer veriyor.

3_1_ _M_a_r_t_ _

Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü’nün finansal desteği, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve SGDD-ASAM uygulama ortaklığıyla Türkiye’de yaşayan engelli mültecilerin ve bakım verenlerin fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik halinde olmalarını ve sosyal koruma hizmetlerine ulaşabilmelerini hedefleyen bir proje başlatıldı. Proje Ankara’da ve İzmir’de yürütülüyor. Türkiye’de 450 bin engelli mülteci bulunuyor.

3_1_ _M_a_r_t_ _

Van İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Derneği, Sivil Düşün AB Programı’nın desteğiyle yürüttüğü proje kapsamında “Hak Temelli İletişim, Toplumsal Cinsiyet ve Engellilik Atölyesi” düzenledi. Çevrimiçi yapılan atölyeye engelli örgütleri, gazeteciler ve iletişimciler katıldı.

N_i_s_a_n_ _

2_ _N_i_s_a_n_ _

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Otizm Farkındalık Günü nedeniyle sosyal medya hesabında “En büyük engel sevgisizliktir” dedi ve bu farkındalık gününü ‘kutladı’. Engelli hakları savunucuları sevgi ve merhamet yaklaşımını değil, insan hakları bakış açısını esas alan bir politika benimsenmesini bekliyor.

6_ _N_i_s_a_n_ _

COVID-19 salgını, pek çok olumsuz etkisinin yanı sıra özel gereksinimli çocukların eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerine erişimini de aksattı. Salgının çocuklara etkisi, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı-Cerebral Palsy Türkiye tarafından sekizincisi düzenlenen “Prof. Dr. Hıfzı Özcan 8. Uluslararası Cerebral Palsy ve Gelişimsel Bozukluklar Kongresi”nde ayrıntılarıyla konuşuldu.

7_ _N_i_s_a_n_ _

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde özel gereksinimli öğrenciler için Uygulama Evi açıldı. Zihinsel engelli ve otizmli öğrencilerin psiko-sosyal gelişimlerini desteklemek, özgüvenlerini geliştirmek ve günlük yaşam becerilerini ev ortamında somutlaştırarak kazanabilmelerini sağlamak amacıyla açılan Uygulama Evi’nde tuvalet eğitimi, öz bakım, mutfak aletlerinin sorumlu bir şekilde kullanılması gibi beceriler geliştiriliyor. Proje, Adıyaman’da bir ilk.

1_0_ _N_i_s_a_n_ _

Engellilerin Tüketici Hakları Projesi, dijital ortamda yapılan tanıtım toplantısıyla başladı. Toplantıya çok sayıda sivil toplum örgütünün yanı sıra özel sektör temsilcileri ve kamu kurumlarından yetkililer de katıldı.

1_7_ _N_i_s_a_n_ _

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin düzenlediği 1. Ulusal Engelsiz Eğitim Zirvesi başladı. Eğitim-öğretimde alternatif bakış açılarını ve farklı yaklaşımları tartışmak üzere düzenlenen zirveye akademisyenler, eğitimciler ve medya temsilcileri katıldı.

2_0_ _N_i_s_a_n_ _

Engelli kadınların toplumsal hayata aktif katılımı konusunda farkındalıklarının arttırılması amacıyla Diyarbakır Engelsiz Bileşenler Federasyonu engelli kadınlara yönelik Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyesi düzenledi.

2_1_ _N_i_s_a_n_ _

Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı, engelli aylığı bağlanma kriterinin yeniden düzenlenmesi için “Engellilerin Ekonomik Bağımsızlığının Önündeki Yasal Engelleri Kaldırıyoruz” sloganıyla yeni bir kampanya başlattı. Kampanyanın hedefi, 2022 sayılı yasanın değiştirilerek engelli aylığı belirlenirken engellinin kendi gelirinin hesaba katılmasını sağlamak. Mevcut yasal düzenleme, bu kriteri “hane içinde fert başına düşen gelir” olarak uyguladığından engelli kişiler aileye bağımlı hale geliyor.

2_2_ _N_i_s_a_n_ _

IPC (Uluslararası Paralimpik Komite) Dijital Üretim Departmanı, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarına katılacak sporcuların kendi hesaplarını daha faydalı bir şekilde kullanabilmeleri için bir seri sosyal medya atölyesi düzenledi. Facebook, Instagram, TikTok gibi kanallarındaki uzmanlarla yapılacak oturumlarda sporculara takipçi tabanlarını oluşturup bağlantı kurabilmeleri için uzman tavsiyeleri verileceği belirtildi.

M_a_y_ıs_ _

3_ _M_a_y_ıs_ _

Halkların Demokratik Partisi Engelliler Komisyonu, Herkes için Adalet Kampanyası çerçevesinde engellilerle buluştu. Komisyonun eş sözcüsü olan engelli milletvekili Musa Piroğlu toplantıda yaptığı konuşmada “Krizler engelli camiasında ağır bir şekilde hissediliyor. Toplumun en ötekileştirilmiş kesimini oluşturuyoruz. Engellilerin sorunlarının ağırlaştığı bir dönemden geçiyoruz” dedi.

1_0_ _M_a_y_ıs_ _

Erişilebilir Her Şey’in yayın organı olan Gazete’de “Medya’da Engellilik Algısı” üzerine bir yazı yayınlandı. “Sevgi her engeli aşar” klişesine verilen bu yazıda verilen yanıt anaakım medyanın engellilik algısını özetler nitelikte: “Yüreğinde biriktirdiği sevgi ve güzel düşleriyle, kaldırım üstüne park etmiş arabayı fark eden ve hop diye karşı tarafa atlayan bir kör birey hayal edelim. Çok iyimser ve gerçek dışı bir hayal olurdu değil mi?”

1_1_ _M_a_y_ıs_ _

Adalet Bakanlığı’nın “Engelli Dostu Adliye” projesi kapsamında 19 adliyeye Erişilebilirlik Sertifikası verildi, 127 adliye binası da engelli erişimine uygun şekilde projelendirildi. Bakanlık bu çalışmaların

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin adalete erişim başlığına uygun olarak yürütüldüğünü bildiriyor.

1_5_ _M_a_y_ıs_ _

Yüzümle Mutluyum Derneği Türkiye’de 720 bin olduğu tahmin edilen yüz bölgesinde doğuştan veya sonradan ‘görünür farklılığı’ olan bireylere ilişkin toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla, 15-23 Mayıs tarihleri arasında Yüzümle Mutluyum Haftası kapsamında bir kampanya başlattı. Yüz bölgesinde farklılıkları olan kişilerin eğitimde, işte ve sosyal yaşamda rahatsız edici bakışlarla mücadele ettiğine, dışlandığına, akran zorbalığı ve nefret söylemine maruz kaldığına dikkat çeken dernek, herkesi yüz bölgesinde ‘görünür farklılığı’ olan bireylere karşı ‘eşit haklar, eşit şanslar, farklılıklara saygı’ prensibiyle nazik olmaya çağırırken, medya, reklam veren ve film-dizi endüstrisinin; dış görünümün başarı ve mutlulukla ilişkilendirilmediği, insan bedeninin nesneleştirilmediği, dayatılan ideal dış görünüm ve güzellik kalıplarının ötesinde içsel değerlerin önemsendiği bir bakış açısını benimsemesi gerektiğini belirtiyor. İşverenlerden beklenen ise istihdamda ‘yüz eşitliği’ prensibiyle hareket etmeleri.

1_8_ _M_a_y_ıs_ _

Yüksek Öğretim Kurumu otizmli öğrencilerin sanatta yeterlilik başvurularında yabancı dil şartını kaldırdı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

2_7_ _M_a_y_ıs_ _

Gazetecilik platformu Journo, engelli beş gazeteciyle yaptığı görüşmelere dayanan haberi sitesinde yayınladı. Gaziantep’te 25 yıldır gazetecilik yapan, 20 yıl çalıştığı yerel televizyon kanalındaki işinden tazminatsız olarak çıkarılınca kendi yerel gazetesini kuran Tayfun Katırcı… Denizli’de köşe yazarı ve TV programcısı olarak çalışan görme engelli Güngör Avcıoğlu… “Kendime engel olamıyorum” sloganıyla gazeteciliğe başlayan cam kemik hastası Elif Gamze Bozo… Ağaç adam sendromu olan serbest gazeteci, video kurgusu ve montajı uzmanı Cevher Zengin… Suriyeli görme engelli gazeteci Ahmed Nasro habere konu ve konuk olan isimler.

2_8_ _M_a_y_ıs_ _

Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı’nın raporu yayımlandı: “Türkiye’de, 2020 verileriyle yükseköğretim sisteminde yaklaşık 50 bin engelli öğrenci, özel eğitim kurumlarında ise örgün eğitim alan (kaynaştırma eğitimi dahil) yaklaşık 400 bin öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmelerindeki olmazsa olmaz unsur bilgiye erişmeleri yani erişilebilir kütüphanelerdir.”

H_a_z_i_r_a_n_ _

5_ _H_a_z_i_r_a_n_ _

Eskişehir’de faaliyet gösteren SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği’nin SMA taşıyıcılık taramasıyla ilgili spot filmi tamamlandı. Film internet ortamında ilk yayınlandığı saatte on binlerce kişi tarafından izlendi. Filmi derneğin sma.org.tr adresindeki sitesinde bulabilirsiniz.

9_ _H_a_z_i_r_a_n_ _

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2005 yılında çıkarılan Engelliler Yasası’nın uygulanıp uygulanmadığını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yazılı soru önergesiyle sordu. Bakan Kurum, Bakanlığın sorularda yer alan konularda istatistiki bilgiye sahip olmadığını söyledi. Gürer’in soruları şunlardı: Görme engelliler için yaya yollarında zemin kaplamalı olarak ayrılan yollar tüm

ülkede uygulanmaya alınmış mıdır? Tüm kentlerdeki yaya yollarında da görme engelliler dikkate alınarak resmi ya da özel kurum tabelalarının yayalara çarpmayacak yükseltide olması sağlanmış mıdır? Kaldırımlara sarkan ağaç dalları vb. engellilerin ulaşımını engelleyen sarkıntıların temizlenmesi sağlanmakta mıdır? 5387 sayılı Kanuna göre, engelli araç için belirlenen park yerine park yasağı uygulamasına uymayarak araç park eden ve ceza alan sürücü sayısı kaçtır?

1_2_ _H_a_z_i_r_a_n_ _

Manisa Salihli’de zihinsel engelli bir genç kadına uyuşturucu madde vererek çıplak görüntülerini sosyal medyada yayınladıkları, şantaj yaptıkları ve cinsel saldırıda bulundukları gerekçesiyle haklarında dava açılan üç failin tutuksuz yargılanmasına mağdurun ebeveyni tepki gösterdi: “Bu kişiler dışarıda serbestçe geziyor; kızım da onlar tekrar karşısına çıkacak diye korkuyor. Hayata tutunması için çabalıyorum. Bir an olsun yalnız bırakamıyorum. Yetkililerden destek istiyorum.”

2_6_ _H_a_z_i_r_a_n_ _

Cumhuriyet Halk Partisi’nin düzenlediği istihdam çalıştaylarının ikincisi Engellilerin İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri başlığıyla İstanbul’da başladı. Çalışabilir durumdaki engellilerin yüzde 22’si istihdama katılabiliyor.

2_7_ _H_a_z_i_r_a_n_ _

İstanbul Beykoz’da iki erkek, Beykoz Engelliler Derneği’nin lokal olarak kullandığı büfeye sopalarla saldırdı, dernek başkanı dövüldü, yardıma gelen iki tekerlekli sandalye kullanıcısı da darp edildi.

2_8_ _H_a_z_i_r_a_n_ _

Denizli Otizm Derneği’nin dergisi “Farklı”nın ilk sayısı çıktı. Dergi; otizmlilerin sorunlarına dikkat çekiyor, çözüm önerilerine yer veriyor, eşit haklar ve eşit fırsatlar için savunuculuk yapıyor. Derneğin iletişim koordinatörü Dudu Karaman Dinç, bu yayının otizmli bireyler ve ailelerinin yaşamın her alanında karşılaştığı sorunları ve ayrımcılığı görünür kılmayı amaçladığını söylüyor. www.denizliotizm.org

2_8_ _H_a_z_i_r_a_n_ _

Türkiye Spina Bifida Derneği, sivil toplum örgütlerine yönelik “Engelli Çocukların Katılım Hakkı” eğitimi düzenledi. Engelli Çocukların Karar Alma Süreçlerine Etkin Katılımı projesi kapsamında verilen çevrimiçi eğitimin amacı, sivil toplum örgütlerinin savunuculuk faaliyetlerine çocukları nasıl dahil edeceklerine ilişkin bir yol haritası hazırlamalarına yardımcı olmak.

2_9_ _H_a_z_i_r_a_n_ _

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nin Eğitim Komisyonu, “Görme Engelli Öğrencisi Bulunan Öğretmenler için Sık Sorulan Sorular Kitapçığı” hazırladı. Rehberde; engelli öğrencilerin eğitim haklarıyla ilgili yasal düzenlemeler, ders ve sınav düzenlemeleri, eğitim-öğretim sürecinde yardımcı teknolojiler ve araç-gereçler, kitaplara erişim yöntemleri ve görme engellilere hizmet veren kütüphaneler, bağımsız hareket ve fiziksel ortam uyarlamaları, iletişim ve rehberlik hizmetleri hakkında kapsamlı ve güncel bilgiler yer alıyor.

T_e_m_m_u_z_ _

5_ _T_e_m_m_u_z_ _

Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 662, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da 992 TL’ye yükseldi. Evde bakım ücreti ise aylık 1798 TL olarak yeniden düzenlendi.

1_6_ _T_e_m_m_u_z_ _

İstanbul Sultanbeyli’de ellerini ve ayaklarını kullanamayan 25 yaşında bir kadın, sadece burnunu kullanarak yazdığı şiir kitabını dört yılda tamamlayarak bir hayalini gerçekleştirdi.

1_7_ _T_e_m_m_u_z_ _

Engellilerin Ulaşımda Hakları Platformu üyesi olan 495 engelli örgütü, TBMM’ye sunulan kanun teklifiyle, şehirlerarası otobüslerde ve gemilerde erişilebilirlik düzenlemesi hakkının üç yıl daha ertelenmesine tepki göstererek ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Mecliste grubu bulunan partileri bu yasa değişikliği teklifinin geri alınması amacıyla sürdürdüğümüz mücadeleye destek olmaya çağırıyoruz” denildi.

A_ğu_s_t_o_s_ _

9_ _A_ğu_s_t_o_s_ _

Kahramanmaraş’ta 28 yaşındaki Gamze Çakmak, Türkiye’de işitme engelli ilk matematik öğretmeni oldu.

1_5_ _A_ğu_s_t_o_s_ _

Türkiye Down Sendromu Derneği, afetlerin sık görüldüğü şehirlerin belediyelerine, afetlerden etkilenen down sendromlu kişilere ve ailelerine psiko sosyal destek sağlamak amacıyla bir mektup gönderdi.

1_6_ _A_ğu_s_t_o_s_ _

Aydın Nazilli’de zihinsel engelli bir erkeğe cinsel saldırıda bulunan Süleyman Şahin, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

1_7_ _A_ğu_s_t_o_s_ _

Ankara’da engelli genç kadına cinsel saldırı iddiasıyla gözaltına alınan ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılan erkek savcılığa verdiği ifadede “Engelli olduğunu bilmiyordum” dedi.

2_5_ _A_ğu_s_t_o_s_ _

Ankara Ticaret Odası’nın Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) ve SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte hayata geçirdiği proje kapsamında 200 serebral palsili gencin e-ticaret alanında eğitim alarak iş hayatına atılmasını öngören işbirliği protokolü imzalandı. Türkiye’de 600 bin serebral palsili kişi bulunuyor.

E_y_l_ül_ _

2_ _E_y_l_ül_ _

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu’nun Celal Bayar Üniversitesi ile birlikte düzenlediği Uluslararası Engelsiz Bilişim 2021 Kongresi “Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım” başlığıyla Manisa’da yapıldı. Üç gün süren kongrede 23 bildiri sunuldu. Acil durumlarda tahliye sistemlerinden dijital oyunların erişilebilirliğine, engelsiz turizmden engelsiz yazılıma kadar pek çok konu ele alındı.

6_ _E_y_l_ül_ _

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli park ve gezinti alanlarında yaptırdığı engelli tuvaletleri saldırıya uğradı. Lavabolar söküldü, musluk bataryaları çalındı, kabartma harfle yazılmış levhalar, sabunluklar, tuvalet kağıtlarının takıldığı aparatlar ve fayanslar tahrip edildi.

1_0_ _E_y_l_ül_ _

İstanbul’da puanı düşük olduğu halde sağlık sorunları nedeniyle Kadıköy Anadolu Lisesi’ne kaydedilen özel gereksinimli bir öğrencinin, Milli Eğitim Bakanlığının açtığı soruşturma sonucunda evine 45 dakika uzaklıktaki bir başka okula gönderilmesine engelli örgütleri tepki verdi. 12 engelli örgütü yayınladıkları ortak açıklamada “Hastalığı dolayısıyla evine en yakın okulda eğitim görmesine ilişkin gereklilik; alanının uzmanı tıp doktorları tarafından rapor altına alınmışken, özel gereksinimlerin görmezden gelindiği bu işlem çocuk haklarına aykırıdır” dedi.

1_3_ _E_y_l_ül_ _

Ankara’da Çankaya Belediyesi’ne bağlı 12 gündüz bakım evindeki 60 öğretmene Avrupa Birliği destekli ‘Beni Tanı’ projesi kapsamında Otizmde Erken Tanı ve Müdahale eğitimi verildi.

1_5_ _E_y_l_ül_ _

Engelliler Konfederasyonu, yürüttüğü Engelli Üniversite Öğrencilerinin Savunuculuk ve Katılımcılık Becerilerinin Geliştirilmesi projesi kapsamında “Herkes için Üniversite: Engelliler için Yaşam” başlıklı bir yarışma düzenlendiğini duyurdu. Kısa film, fotoğraf, afiş ve slogan, makale kategorilerinde düzenlenen ödüllü yarışmanın son başvuru tarihi 15 Şubat 2022. Ayrıntılar www.engelsizuniversiteagi.com sayfasında.

1_6_ _E_y_l_ül_ _

Türkiye Down Sendromu Derneği, down sendromlu bireylerin yaşadığı hak ihlallerinin takibi için Etkiniz AB Programı’nın desteğiyle bir web sitesi açtı. www.takipteyiz.org adresindeki siteyle savunuculuk çalışmalarında sivil toplum örgütlerine yol göstermek, hak ihlalleriyle ilgili veri toplamak, bu verilerle gölge rapor hazırlamak amaçlanıyor.

2_3_ _E_y_l_ül_ _

Yüzde 98 engelli Bekir Güven, 2015 yılında yaptığı sanal medya paylaşımı nedeniyle verilen 22 aylık hapis cezasının onaylanması ardından tutuklandı. Güven’in tutuklanması üzerine imza kampanyası başlatılarak infazının ertelenmesi çağrısı yapıldı.

2_8_ _E_y_l_ül_ _

Kör, Görme Engelli veya Başka Bir Nedenle Basılı Materyal Okuma Engelli Kişilerin Yayımlanmış Eserlere Erişiminin Kolaylaştırılmasına Dair Marakeş Anlaşmasının Onaylanması Hakkında Karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

2_9_ _E_y_l_ül_ _

İlk kez düzenlenen Engelsiz Kariyer Zirvesi başladı. Altı ülkeden 25 konuşmacının katıldığı zirveyi, kapsayıcı engelli istihdamı için savunuculuk yapan Engelsiz Kariyer platformu düzenliyor.

E_k_i_m_ _

1_ _E_k_i_m_ _

İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği, Etkiniz AB Programının desteğiyle pandemi sırasında İstanbul’daki işitme engellilerin sağlık ve eğitim hizmetlerine erişim düzeyinin ortaya çıkarılması amacıyla bir araştırma yaptı. 149 işitme engellinin aileleri, beş rehabilitasyon merkezi ve altı işitme merkeziyle yapılan görüşmeler rapor olarak yayınlandı. Rapora www.ied.org.tr adresinden ulaşılabilir.

1_ _E_k_i_m_ _

Muğla Fethiye’de yüzde 50 zihinsel engelli 23 yaşındaki bir kadın cinsel istismara uğradığı ve fuhuşa zorlandığını belirterek polise başvurdu. Zanlılar tutuklandı.

2_ _E_k_i_m_ _

Milli Eğitim Bakanlığı, hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim meslek okullarını bitirenlerin Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girmesine olanak sağlayan düzenlemenin kapsamını genişletti. Eski mezunların yanı sıra özel eğitim mesleki eğitim merkezi mezunları da üniversiteye girebilecek.

6_ _E_k_i_m_ _

Kastamonu’da 12 yıl önce işitme ve konuşma engelli 37 yaşındaki bir kadına yönelik cinsel saldırı davasında kadının ölü doğan bebeğinin mezarı açılarak DNA testi yapıldı ve bebeğin babası olduğu tespit edilen saldırgan 12 yıl sonra tutuklandı.

8_ _E_k_i_m_ _

Manisa’da trombositopeni-radius yokluğu (TAR) sendromuyla dünyaya gelen bedensel engelli 26 yaşındaki Sefa Yurtkölesi, sol ayağıyla altı ayda yazdığı ve hayat hikayesini anlattığı Hayatın Sefa’sı adlı kitabını okuyucularına imzaladı.

1_3_ _E_k_i_m_ _

Kamu Denetçiliği Kurumu görme engelli öğrencinin eşit şartlardan yararlanabilmesi için büyük puntolu basılmış kitapların verilmesi yönündeki veli başvurusunda, Milli Eğitim Bakanlığı’na tavsiye kararı verilmesini kararlaştırdı. Tavsiye kararında, herkesin fırsat eşitliği hakkına sahip olduğu ve eğitime erişimi kolaylaştırmanın da Bakanlığın görevleri arasında bulunduğu belirtildi.

1_4_ _E_k_i_m_ _

Engelsiz Erişim Derneği’nin her yıl Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali’nin sekizincisi

“Sağlamcılığa İnat Farklılıklarını Yaşat” temasıyla başladı. İki gün süren festivalin açılış söyleşisi EEEH Dergi, Düşün-Sorgula-Üret Kolektifi ve Merhaba Spektrum işbirliğiyle “Öznelerin söz sahibi olması ve perdeleme” başlığı altında Canan Çam Yücel ve Burak Sarı’nın kolaylaştırıcılığında yapıldı. Festivalde üç gün boyunca; erişilebilir sanat, erişilebilir medya, bilişim ve dijital çözümler, erişilebilir sağlık, erişilebilir spor ve beslenme, erişilebilir gündelik yaşam pratikleri başlıklı stantlar açıldı.

1_4_ _E_k_i_m_ _

Karabük’te Özel Eğitim Okulları ve Özel Eğitim Sınıflarında eğitim gören öğrencilere hizmet veren servis şoförü ve rehber personele yönelik “Özel Eğitim Farkındalık Semineri” düzenlendi.

1_5_ _E_k_i_m_ _

Ankara’da kurulan Engelli Çocuk Anneleri ve Gönüllüleri Derneği, evde engelli çocuk bakımını üstlenen annelere emeklilik hakkı tanınması talebiyle bir imza kampanyası başlattı. Engelli bakımı yapanların yüzde 85’i kadın ve bu kadınların yüzde 83.5’inin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmuyor. Kampanya süreci www.engellicocukanneleri.org adresinden takip edilebilir.

2_0_ _E_k_i_m_ _

Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfı’nın hazırladığı “Görme Engelliler Hakkında Görenler için Kılavuz” adlı kitapçık yayımlandı. Kitapta görme engelli bireylerle bir arada yaşayan, çalışan ve onlara hizmet sunan kişiler için kılavuz bilgiler, öneriler ve uyarılar yer alıyor. Kitap engellilerin yasal hakları konusunda da bilgiler içeriyor.

2_6_ _E_k_i_m_ _

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü ve Engelliler Müdürlüğü, görme engellilere özel bir telefon uygulaması geliştirdi. Belediyenin tarihinde bir ilk olan Kapalı ve Açık Alan Sesli

Yönlendirme Sistemi (KAYS) adı verilen uygulamayla görme engelli yurttaşlar başkasının yardımına ihtiyaç duymaksızın sosyal tesisler içinde gezebilecek. Telefonlara indirilebilen bir uygulama olan KAYS sesli navigasyon özelliği taşıyor.

2_7_ _E_k_i_m_ _

Görme engelli halterciler, Gürcistan’da düzenlenen Dünya Powerlifting ve Bench Press Şampiyonası’nda 10 madalya kazandı. Uluslararası Görme Engelliler Spor Federasyonu (IBSA) tarafından düzenlenen şampiyonada Döndü Kanat, bir altın, iki gümüş ve bir bronz madalyanın sahibi oldu. Gülistan Özdemir bench press kategorisinde bronz, powerlifting’de gümüş; Meltem Tırıklı her iki kategoride ikinci gelerek gümüş, Serap Demirkapu ise yine gümüş madalya kazandılar.

2_8_ _E_k_i_m_ _

Engelliler Konfederasyonu, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) giren ve atamaya bekleyen engellilere dair bir açıklama yaptı: “Engellilerin insan ve yurttaş onuruna yakışır bir yaşam kurmasının ön koşulları; erişilebilir kentler, erişilebilir kamu hizmetleri, çalışma ve istihdam hakkının tanınması ve uygulanmasıdır. Çalışma hakkını kullanamayan engellilerin sosyal güvenlik ve emeklilik başta olmak üzere birçok hakkı sistematik bir şekilde yok sayılmaktadır. Anayasamızın 10. ve 90. maddesi, Engelliler Yasasının 14. maddesi, Birleşmiş Milletler Engelli Haklarına İlişkin Sözleşmenin 27. maddesi ve engelli haklarına ilişkin diğer tüm mevzuat gereğince engellilerin tüm çalışma hakları tanınmalı ve uygulanmalıdır.”

K_a_s_ım_ _

5_ _K_a_s_ım_ _

Çölyak Derneği Ankara, yeni teşhis edilen çölyaklılar ve yakınlarının glutensiz gıdalara erişimini kolaylaştırmak ve glütensiz hizmet veren işletmelere kolaylık sağlamak amacıyla güncel bir liste yayınladı. Firmalardan alınan raporlar doğrultusunda Çölyak Derneği Başkanı Şebnem Ercebeci Çınar tarafından hazırlanan ürün listesini derneğin www.colyakankara.org.tr adresindeki sitesinde bulabilirsiniz.

9_ _K_a_s_ım_ _

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği, üniversitelerin engelli öğrenci birimlerinin web erişilebilirliğinin izlendiği araştırmanın raporunu yayınladı. Ahmet Tayfur Arslan, Berkay Ömer Ünal ve Emre Taşgın’ın hazırladığı raporda erişilebilirlik yükümlülükleri hatırlatılıyor ve mevcut durum analiz ediliyor. Rapora www.tohad.org adresinden ulaşılabilir.

1_9_ _K_a_s_ım_ _

Bursa’da kollarını ve bacaklarını kullanamayan 30 yaşındaki Dilek Uçar, tabletini burnuyla kullanarak bir kitap yazdı. Kitabında iki üniversiteli genç kadının hayatını anlatan Uçar, tamamlanması bir yıl süren kitabı ‘Ölümsüz Hayatlar’ı Yıldırım Belediyesi’nin bir etkinliğinde okurları için imzaladı.

2_0_ _K_a_s_ım_ _

Türkiye Down Sendromu Derneği, İŞKUR iş ve meslek danışmanlarına yönelik altı haftalık eğitim programını tamamladı.

2_3_ _K_a_s_ım_ _

Engelli Kadın Derneği ve Avrupa Bağımsız Yaşam Ağı tarafından yürütülen PAKT Projesinin uluslararası webinarlarından ilki “Bağımsız Yaşam ve Kişisel Asistanlık” başlığıyla çevrimiçi yapıldı. Webinara

bağımsız yaşamın önemli isimlerinden Adolf Ratzka ve Inclusion Europe’tan Milan Šveřepa konuşmacı olarak katıldı.

2_5_ _K_a_s_ım_ _

Sivil Toplum Diyaloğu Derneği, Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yayınladığı açıklama şöyle dedi: “Engelli kadınlara ve kız çocuklara yönelik şiddet neredeyse hiç konuşulmayan, hakkında çok sınırlı sayıda çalışmanın yapıldığı, engelli örgütlerinin gündemine ve projelerine de çoğunlukla girmeyen bir konu. Oysa ev içinde, iş yerinde, sokakta, sivil toplum örgütlerinde, okulda, bakım kurumlarında, hastanede, kamusal mekanlarda kadınlar sırf kadın oldukları için şiddete maruz kalıyor ve engelli kadınlar da bundan muaf değil. Mobbingden cinsel saldırıya, duygusal istismardan yok sayılmaya ve dayağa kadar çok çeşitli biçimlerde şiddetle karşı karşıya kalan engelli kadınlar var. İlk adım elbette ki toplumsal cinsiyet bakış açısını yaygınlaştırmak, politikalara yerleşmesini sağlamak. İkincisi, ev içlerinden başlayarak cinsiyetçi, ayrımcı, ırkçı, nefret ve önyargı içeren dili gündelik yaşamımızdan ayıklamak.”

2_5_ _K_a_s_ım_ _

Antalya’da iki yıl önce çalıştığı eğlence merkezinden çıkarken bir kişi tarafından iş yerine götürülerek cinsel saldırıya uğrayan ve ardından intihar girişiminde bulunup yüzde 99.9 engelli kalan Çiğdem Y. davasında sanığa 25 yıl hapis cezası verildi.

2_6_ _K_a_s_ım_ _

Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu. Yedi soruluk önergede; Milli Eğitim Bakanlığı’nın kamu kaynaklarının tasarruflu kullanılmasıyla ilgili genelgesiyle, engelli bireylerin taşımalı eğitim yoluyla eğitime erişim ve yemek hizmet alım hakları kısıtlanmak mı istenmektedir? Hizmetlerin yerine getirilmesi aşamasında çalışan yardımcı personel ve araçların ödenekleri zamanında verilmediği ve mağdur oldukları için özel eğitim alan bireylere hizmet sunumun da olumsuz olarak yansımaktadır. Bu ödemelerin gecikmemesi için bir düzenleme yapılacak mıdır? Milli Eğitim Bakanlığı Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için onların durumunu dikkate alarak bir yönetmelik düzenlemesi neden yapmamaktadır? soruları da yer aldı.

2_7_ _K_a_s_ım_ _

Engelli hakları savunucuları, 2022 yılı için 1 trilyon 750 milyar 1957 milyon TL olarak belirlenen kamu bütçesinin yalnızca yüzde 1,6’sının engelli konularına ayrılmasına tepki gösterdi: “Milyonlarca engelli eğitim, sağlık, istihdam ve erişilebilirlik gibi yaşamsal haklara ulaşamıyor. Hükümetin yaklaşımı engellilerin ve ailelerinin toplam nüfus içerisindeki varlığıyla orantılı olmadığı gibi var olan sorunlara da kalıcı ve yapısal çözümlerden uzak.”

A_r_a_l_ık_ _

3_ _A_r_a_l_ık_ _

Kocaeli Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ata Doğan, engellilerin medikal malzemelere ulaşmakta zorlandığını söyledi: “Yerli üretimlerin özellikle engelli araç gereçlerinde daha fazla desteklenmesi ve kalitesinin muadili ürünlerde yükseltilmesi medikal ürünlerin fiyatlarını indirmeye ve tedariğine yardımcı olacaktır. Engellilerin araç alımları konusunda yapılan düzenlemeler yeterli olmamakla birlikte engelli araç indiriminden yaralanacak araç bulamamakta. Bunun için adil ve herkesin yararına olacak düzenlemelere ihtiyaç var.”

3_ _A_r_a_l_ık_ _

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile “Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu” yeniden oluşturuldu. Kurul, şu kurumların temsilcilerinden oluşacak: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı veya bakan yardımcısının başkanlığında; Adalet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Gençlik ve Spor, Hazine ve Maliye, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Ticaret, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Yüksek Seçim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Yükseköğretim Kurulu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun karar vermeye yetkili üst düzey temsilcileri ile Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü ve engellilik alanında faaliyet gösteren iki konfederasyon.

3_ _A_r_a_l_ık_ _

Engelli Anneleri ve Gönüllüleri Derneği TBMM önünde basın açıklaması yaptı. Şenay Keçeci’nin okuduğu açıklamada şunları söyledi: “Ülkemizde yaklaşık 600 bin kişi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde, BM Engellilerin Hakları Sözleşmesi’nde ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yazan sosyal güvenlik hakkından mahrumdur. Bu 600 bin kişi, devletin sorumluluğu olan ağır engellilerin bakımını yapan kadınlardır. Kadınlar haftanın yedi günü, günün 24 saati engellilerin bakımını yapmaktadır ve tek gelirleri aylık 1.797 TL 97 kuruş bakım maaşıdır. Devlet kendi sorumluluğunda olan bir işi asgari ücretin altında ve sosyal güvence sağlamadan kadınlara yaptırmaktadır. Evde ağır engelli bakımını üstlenen kadınlar olarak emeklilik hakkımızın verilmesini ve sosyal güvencemizin olmasını istiyoruz.”

6_ _A_r_a_l_ık_ _

Ankara’da ikamet eden engellilerin şehir içinde önyargılara uğramadan, hakaretlere maruz kalmayarak engelsiz seyahat edebilmelerini sağlamak için Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO ile Engelli Hakları Federasyonu yapılan anlaşma yapıldı. Engelli dostu EGO şoförlerine plaket takdim edildi. https://www.facebook.com/engelliyorum

8_ _A_r_a_l_ık_ _

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Türkiye’deki İsviçre Büyükelçiliği’nin desteğiyle, engelli kız çocukların Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) alanlarına yönlendirilmesi ve bu alanlarda iş ve meslek sahibi olmaları için yüreklendirilmeleri amacıyla bir atölye çalışması düzenledi. Toplumsal cinsiyet bakış açısıyla engelli kız çocuklara odaklanan ve Türkiye’de bir ilk olan “Bilim ve Teknolojide Engelli Kız Çocuklar” atölyesine, down sendromlu, otizmli, görme engelli, koklear implantlı, serebral palsili ve nadir hastalığı bulunan altı kız çocuk katıldı.

1_1_ _A_r_a_l_ık_ _

Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü Nadir Hastalıklar Birimi, ORPHANET Ulusal Danışma Kurulu’nun desteğiyle ORPHANET web tabanında kayıtlı yaklaşık 11 bin Nadir Hastalığın Türkçe çevirisini tamamladı. Bu terminolojinin çevirisi, ilgili Orpha kodlarıyla birlikte 14 bin maddeden oluşan eş anlamlılık listesini de içeriyor. Her iki listeye de Nadir Hastalıklar Ağı’nın web sitesinden erişebilirsiniz: www.nadirhastaliklaragi.org.tr

1_8_ _A_r_a_l_ık_ _

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği’nin yürütücüsü, Orta Karadeniz Engelliler Derneği ve Şanlıurfa Omurilik Felçlileri Derneği’nin ortağı olduğu proje kapsamında “Engelli Hakları İzleme Platformu” kuruldu.

1_8_ _A_r_a_l_ık_ _

Küçük yaşta alıkonulan, fuhuşa sürüklenen, şüpheli bir kazada hayatını kaybeden zihinsel ve işitme engelli kız çocuk Emine Bakan davasında yedi yıl sonra karar çıktı. Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıklara ölüme sebebiyet, insan ticareti ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından hapis ve para cezaları verildi. İnsan ticaretinden yargılanma talebi bulunmadığı halde bu yönde mahkemenin verdiği karar emsal niteliğinde. Adana, Antalya, Ankara, Denizli, Diyarbakır ve İstanbul Baroları ile Eşit Haklar için İzleme Derneği davaya katılma talebinde bulunmuştu.

2_0_ _A_r_a_l_ık_ _

Engelsiz Filmler Festivali’ni düzenleyen Puruli Kültür Sanat’ın “Erişilebilir Sinema” projesi kapsamında çekilen Erişilebilir Gösterimler için Minimum Kota Uygulaması tanıtım filmi yayınlandı. Erişilebilirlik

uygulamalarının sinema salonlarında ya da etkinliklerinde gösterilen filmlere belirli bir kota oranında dahil edilmesine ve bu sayede erişilebilir gösterimlerin yaygınlaştırılmasına dikkat çekmek amacıyla çekilen filme şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=OtMTTJtT3cM&t=2s

2_0_ _A_r_a_l_ık_ _

Türkiye’de 1400 engelli derneği içinde doğrudan engelli kadınların kurduğu ve kadınlara odaklı faaliyetler yürüttüğü üç dernekten biri olan Bursa Engelli Kadınlar Derneği mali sorunlar ve sosyal desteksizlik nedeniyle kapanacağını duyurdu.

2_1_ _A_r_a_l_ık_ _

2022 yılı için engellilerin kullandıkları araçlarda uygulanacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnası 450.500 TL olarak belirlendi. Raporda belirtilen engel durumu yüzde 90 oranının üzerinde ise şartsız muafiyet sağlanırken engel oranı yüzde 90’ın altında olan kişiler, alacakları otomobilde sadece engellerine yönelik düzenleme yaparak ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyorlar.

2_1_ _A_r_a_l_ık_ _

Hak savunucusu Onur Cantimur’un hastane heyet raporuyla satın aldığı koklear implant dış cihazının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesine ilişkin başvurusunun reddinin haksız ve hukuka aykırı olması sebebiyle İstanbul 4. İdare Mahkemesinde iptal ve tam yargı davası açılmıştı. İstinafa giden dava kullanıcı lehine sonuçlandı. Mahkemenin kararı emsal niteliğinde: “Sosyal Sigortalar Kurumunca finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri için ödenecek bedelin belirlenmesinde yetkili kılınan Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunun, genel sağlık sigortalısının, kurumun sağlık hizmeti sunucularından satın aldığı ve komisyonca fiyatı belirlenen sağlık hizmetinden genel sağlık sigortası primi, katılım payı ve ilave ücret ödemek şartıyla yararlanabildiği, genel sağlık sigortası prim gelirlerinin kurumca sunulan sağlık hizmetinin finansmanında etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla komisyona tanınan fiyat belirleme yetkisinin, hastanın sağlık hizmetine erişim hakkını engelleyecek veya hastanın dolayısıyla genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ödeyemeyeceği ağır bir maddi yük altında bırakacak şekilde kullanılmasının sağlıklı yaşam hakkının ve Anayasamızda da ifadesini bulan Sosyal Devlet ilkesiyle hayat bulan sağlığa erişim hakkının engellenmesine yol açacağından hareketle günümüz reel rakamlarından uzak Sağlık Uygulamaları Tebliği listesindeki rakamı aşan kısmın ödenmesine yönelik başvurunun reddine dair işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır şeklindeki gerekçesiyle kesin olmak üzere davacı lehine tazminat ve yargılama giderlerine hükmedilmiştir.”

2_3_ _A_r_a_l_ık_ _

Uluslararası Af Örgütü kadına yönelik şiddete dair Türkiye’nin yükümlülüklerini hatırlatan bir rapor yayınladı. “Türkiye Sözleri Eyleme Geçir” başlıklı rapor engelli kadınların ve engelli çocuğu olan kadınlar sığınaklara erişimden dışlandığını gösteriyor. Türkiye’deki mevcut sığınakların kapasitesi 3756 kişi. 83 milyonun üzerinde nüfusa sahip bir ülke için tavsiye edilen asgari sayının 8300 olması gerekiyor. Nüfusu 100 binin üzerinde olan 241 belediyeden yalnızca 32’sinin sığınağı var ve bunların toplam kapasitesi 703 ile sınırlı.

2_4_ _A_r_a_l_ık_ _

Aralarında federasyon ve konfederasyonların da bulunduğu 17 engelli örgütü anayasal bir hak olan gizli oy hakkının kesin bir şekilde engellilere de uygulanması için seçim yasasında gerekli değişikliğin yapılmasını talep eden bir kampanya başlattı. Basın bildirisinde, engellilerin tek başlarına ve gizli olarak oy kullanma haklarının garanti altına alınması istendi.

2_4_ _A_r_a_l_ık_ _

İstanbul Başakşehir’de çocuğunu okula götüren işitme engelli kadına ve çocuğuna karşıdan karşıya geçerken minibüs çarptı. Çocuk olay yerinde hayatını kaybetti. Trafiği işitme engelliler için erişilebilir hale getiren ve işitme engelli yayaların güvenliğini sağlayan bir sistem bulunmuyor.

2_5_ _A_r_a_l_ık_ _

Türkiye’de ilk kez İzmir’de hayata geçirilen, engelli bireylerin erişimine uygun hale getirilen yerlere verilen Kırmızı Bayrak uygulaması sürüyor. Kırmızı bayraklı işletmelerin sayısı 81 oldu. Kırmızı Bayrak almak için öncelikle İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanlığı’na yazılı olarak başvuruluyor. Bir komite, mekanı inceliyor ve rampalar, mekan içi yatay dolaşım, dikey dolaşım, yönlendirme ve işaretler gibi kriterlere göre bir değerlendirme yapıyor. Olumlu karar, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin onayından sonra kesinleşiyor. Kırmızı Bayrak, 1, 2 ve 3 yıldızlı olmak üzere üç kategoride veriliyor. Tek yıldız erişilebilirlik kriterlerinin yüzde 60’ını, iki yıldız yüzde 75’ini, üç yıldız ise en az yüzde 90’ını sağlayan alanlara veriliyor.

2_9_ _A_r_a_l_ık_ _

Denizli Otizm Derneği, Bakanlığın Otizm Eylem Planı’nın ikincisini duyurması üzerine bir değerlendirme raporu hazırladı. 3 Aralık 2016’da Resmi Gazete’de ilan edilen 1. Otizm Eylem Planı’nın sonuçları kamuoyuyla 2021 Aralık’ında paylaşıldı. Beş yıl sonra gelen bu paylaşım planının gerektiği şekilde uygulanamadığını da ortaya koyuyor. Değerlendirme raporuna şuradan erişebilirsiniz: https://denizliotizm.org/tr/2-otizm-eylem-plani-taslagi-degerlendirme-raporu

EN ÇOK KAZANANLAR

 • DAGHL22.00 10.00%
 • UFUK44.96 9.98%
 • BAGFS17.63 9.98%
 • TMPOL18.97 9.97%
 • ORCAY18.10 9.96%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • MAVI39.52 -50.91%
 • SELVA10.39 -9.97%
 • LIDFA5.04 -9.84%
 • GENIL18.18 -9.73%
 • SKTAS3.92 -9.68%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO42.72 0.56%
 • GARAN14.97 -0.07%
 • SAHOL19.23 -0.31%
 • KRDMD14.91 -4.85%
 • SISE19.30 -2.08%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.390.79 % -1,18
DOLAR 15.6035 % 0,40
EURO 16.3408 % 0,62
BITCOIN 29.856.23 % -0,18
ÇEYREK ALTIN 1.498.26 % 0,59
GRAM ALTIN 931.25 % 0,49