İKİNCİ ÇEYREKTE GERİ ADIM « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

İKİNCİ ÇEYREKTE GERİ ADIM

Bu haber 15 Eylül 2020 - 19:22 'de eklendi ve 5 kez görüntülendi.

Yılın ikinci çeyreğine ait büyüme rakamlarını açıklandı. Covit-19’un ekonomi üzerindeki etkilerinin en yoğun hissedildiği ikinci çeyrekte Türkiye yüzde 9.9 daraldı. Beklenti yüzde 11 daralmaydı. Sektörlere göre en yüksek daralma yüzde 25 ile hizmet sektöründe yaşanırken sanayi sektörü de yüzde 16.5 daraldı. Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), ikinci çeyrekte yüzleri güldürmedi. Ama tahminler tuttu. Salgın nedeniyle ekonomideki küçülme ve daralma sosyal hayatı ve ticareti olumsuz etkiledi.

SALGIN KISKACI

Özetle salgın nedeniyle getirilen önlemler ve kurallar ekonomiyi direk sarstı. Ekonomik güven endeksleri ve cirolar düştü. Talepler azaldı. Mali genişleme ve faizlerin düşürülmesi dahi daralmaya ve küçülmeye yeterli olamadı. Verilen krediler iç talebi yeterince artırmadı. Dış ticarette gerileme ve durgunluk yaşandı. Turizm gelirleri salgına bağlı yasaklar nedeniyle çok zayıfladı. II. çeyrekteki küresel daralma görüldü. Türkiye ekonomisi olumsuz payını aldı. Ekonomik bir ivme yaşanmadı. Salgınla birlikte enflasyon artış gösterdi. Tüketici talepleri zayıfladı. Bir çok ülkede enflasyon normal seyir halinde ve döviz kurları stabile durumda iken; Türkiye’de volatilite ve oynaklık devam etti.

Salgın tüm dünyada dezenflasyonist bir şok yaratırken, Türkiye’de aynı oranda etki yaratmadı. Salgın Türkiye’de enflasyon üzerine çok önemli etki bıraktı. Salgının artışı ticari faaliyetlerin daralmasına ve küçülmesine sebep oldu. Ekonomiye baskıyı artırdı. II. çeyrekte gıda fiyatlarının artışına ve büyük yatırımların durmasına ve işsizliğin hızlı yükselişine rastlandı. İstihdam oranları aşırı zayıfladı.

DEVLET BOL KEPÇE…

İkinci çeyrek itibariyle siyasal iktidar bir dizi önlemleri aldı. Ekonomik krizlere yönelik ekonomik politikayı hızlandırdı. Ekonomik burhanı ve durgunluğu azaltmak adına mali politikada genişletici parasal çözümler üretti. Kamu harcamaları hızlandırıldı. Mali yatırımlar ve yardımlar dağıtıldı. İç talebin canlandırılmasına yönelik maddi destekler süratle devreye alındı. Merkez bankası tarafından para arzına yönelik ciddi hamleler getirildi. Tüm bu adımlar ekonomiyi resesyon ve devalüasyon ortamından kurtarmak adına gerçekleştirildi.

ÇARKLAR DÖNMÜYOR!

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım % 4,0, bilgi ve iletişim faaliyetleri % 11,0, finans ve sigorta faaliyetleri % 27,8, gayrimenkul faaliyetleri % 1,7 arttı. Sanayi % 16,5, inşaat sektörü %2,7, hizmetler % 25,0, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri % 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri % 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri % 18,0 azaldı.

TÜRK LİRASI ERİDİ

Üretim yöntemiyle GSYH tahmini, 2020 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 1,3 artarak 1 trilyon 041 milyar 643 milyon TL oldu. GSYH’nin ikinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 153 milyar 180 milyon olarak gerçekleşti. İkinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre , dolar bazında %15 geriledi. GSYH bir önceki yılın bir ve iki çeyrek toplamına göre 18 milyar dolar geriledi.

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜZMÜYOR

Enflasyonist rakamlar, nominal artışlar ve cari fiyatlar üzerinden ekonominin makro ve mikro dengelerinin sağlam zeminde yürüdüğünü düşünmek realizme ters bir davranıştır. Ekonominin büyüdüğünü ve genişlediğini deklare etmek, doğrular inkara kalkışmaktır. Gerçekleri hasır altına süpürmektir. Sanayi üretiminin düştüğü, turizm gelirlerinin azaldığı ve ticaret faaliyetlerinin zayıfladığı bir ortamda büyümeden bahsetmek rasyonel yaklaşım olamaz. Düşük faizler üzerinden ekonomik başarı beklemek akılla bağdaşmaz. Kredilerle ayakta duranlar serbest piyasa ekonomisinde risk sahipleridir. Enerjiye bağımlı ülkelerde döviz riskleri kaybolmaz. Genel olarak sanayiciler son üç yılda kar yapmamakta. Boşa pedal çeviriyor. Olduğu yerde patinaj yapıyor. Üreticilerin tüm enerjisi ve emeği döviz kurlarına gidiyor. Kur darbesi sanayicinin belini büküyor.

Kriz, kur ve Covit-19 sanayicinin ve halkın sırtında kambur olmaya devam ediyor. 3K illetinden insanları kurtaracak biri olmalı. Dalga geçen biri olmamalı.

Mal ve hizmet ithalatı, 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak % 6,3, ihracatı ise % 35,3 azaldı.

Yusuf Uzun
Yusuf Uzunyuzun@habersiz.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN