İktidara Gelen Engelliye Vuruyor! « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

İktidara Gelen Engelliye Vuruyor!

Bu haber 11 Şubat 2021 - 15:53 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Birçok kişi, kurum, dernek, federasyon ve bazı Sivil Toplum Kuruluşları (STK) engellileri sosyal hayatın içine çekebilmek amacıyla yokluklar içinde türlü zorlukları göğüsleyip başarıya yelken açıyor. Maalesef iktidara gelenler tarafından birkaç iyi insanın kısıtlı şartlar altında hizmet sunarak başarılı çalışmalarının önünü kesiyor. İşte Little Prince Academy Kurucusu Hasan Kalcı da bunlardan birisi.

Gelin STK gönüllüsü Hasan Kalcı’nın başana gelen olaylara birlikte tanık olalım…

Kapadokya Engelli Yetenekler Derneği (KEYDER) çatısı altında faaliyet sürdüren, özel gereksinimli bireylere ücretsiz eğitim olanağı sağlayan Little Prince Academy Kurucusu Hasan Kalcı, derneğin elektrik ve suyunun kesilmesi ile başlayan süreç hakkında açıklamada bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden “Vicdanlarını kasaya kilitleyenlerle, akıllarını kibirlerinin önüne alanlara yenildim. Işığımızı söndürseler dahi enerjimiz daim olacak. Özel gereksinimli bireyler ve aileleri için 2016’dan bugüne kurduğumuz gönül bağı ve desteğimiz devam edecek!” diyen Kalcı, konunun siyaset üstü olduğunu ve kurumların siyasi hesapları üzerinden derneğin yıpratıldığını, özel gereksinimli bireylerin hizmet hakkının elinden alındığını aktardı.

Kapadokya Alan Yönetimi kararları çerçevesinde gerçekleşen uygulamalarda, yerel yönetimin sorumluluklarını yerine getirmemesi üzere, akademinin mağdur edildiğini aktaran Kalcı, “İyi niyetli yaklaşımlarına kelepçe vuran belediyelerin, tutum ve yaklaşımları, bölgemizin bekası üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere kazandırdığı Kapadokya Alan yönetimininin işleyişini dizayn etme hırsından başkası değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Nevşehir’imize ikram ettiği bu güzel kurumun işleyiş, kapsam ve amacı karşısında yerel yönetimin siyasi ve provakatif yaklaşımları, maalesef üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olup, bu kapsamda verilen tüm emekleri hiçe saymaktadır. Kapadokya’nın kalbi olan Göreme Belediyesinin mevcut yaklaşımı, kibirin akıllarının önünde yürüdüğü bir zihniyetle sorunları çözmek değil, bu sorunları daha yıkıcı hale getirmektedir” açıklamasını yaptı.

“Bir Göremeli ve kendini, varlığını Göreme’ye adamış bir yatırımcı olarak gerçekleştirmiş olduğum projeler bölgenin kalkınması ve tanıtımına katkı sağlamıştır” diyen Hasan Kalcı’nın açıklamaları şöyle:

“Kapadokya Cave Suit Sayın Sayın Saadettin Tantan, Restaurant olarak inşaa edip, daha sonra yaptığım binayı Belediyeye hibe ettiğim restaurant dönemin Turizm Bakanı Sayın Erkan Mumcu ve Dünyanın sayılı otelleri arasında yer alan bir otel ise Sayın Atilla Koç tarafından açılışına layık görülerek, Göreme ekonomisine kazandırılmıştır. Son seçim döneminde, bölgeye daha fazla katkıda bulunmak adına, bir devlet büyüğümün teveccühleri ile Ak Parti çatısı altında, siyaseten de elimi taşın altına koymaya karar vermem de, tamamen bölgemizin kalkınmasında aldığım rolün çerçevesini genişletmek üzeredir. Son projem olan ve hiçbir kâr amacı gütmeden, tek amacımın ‘Yapan ve Yaptırandan Allah razı olsun’ denmesi olduğu, varlığından, sınırları aşan iyilik bağından şeref ve onur duyduğum KEYDER Little Prince Academy ise dönemin Başbakanı tarafından ziyaret edilerek takdire layık görülmüştür. Hayata geçirdiği tüm projelerle birlikte KEYDER’de hem yaklaşımı, hemde dokunduğu binlerce özel gereksinimli birey ve ailesinden oluşan gönül topluluğu ile defalarca ödüle layık görülmüştür.”

Çocuğunun engelli olması vesilesiyle kendisini sosyal sorumluluk alanında gönüllü olarak çalıştığını ifade eden Hasan Kalcı, yetkililerin duyarsızlığından yakınıyor.

“2016 yılından bugüne kendi çocuğumun vesile olması ile 7500’den fazla özel gereksinimli birey akademimizden faydalanmış ve KEYDER, yatırımcı kimliğimin çok dışında bir gönül işi olmuştur. Alan Yönetiminin çizdiği kurallar çerçevesinde yerel yönetim eliyle sürdürülmesi gereken süreç 2016 yılında başlatılmış olmasına rağmen, makam gücü kullanılarak süreç sekteye uğramış ve derneğimiz mağdur edilmiştir.

Sit alanı içerisinde bulunan yapıların yıkımını içeren yönetmelik çerçevesinde gönül verdiğimiz, yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce gönüllüsü, hizmet alan binlerce özel gereksinimli bireyin evi haline gelen KEYDER’in su ve elektriğinin kesilmesi ile başlayan süreç yerel yönetimin bilinçli ihmali ve yapıcı olmayan tutumu ile daha da zorlaşmaktadır. Ben hem bir Göremeli hem Göreme’ye gönül vermiş bir yatırımcı, hem de özel gereksinimli bir birey ailesi olarak diyorum ki ‘Vicdanlarını kasaya kilitleyenlerle, akıllarını kibirlerinin önüne alanlara yenildim.’ KEYDER her türlü siyasetin üstünde kalması gereken bir değerdir. Kişilerin kendi hesapları doğrultusunda mağdur edilmesi ise ne vicdanen ne de siyaseten kabul edilebilir değildir. Söz konusu KEYDER’den hizmet ve eğitim alan sosyoekonomik şartları elvermeyen, özel gereksinimli bireylerimiz olduğu gibi konunun yorumu da kamu vicdanındadır. Elindeki makam gücü ile KEYDER’in suyu ve elektriğini kesen zihniyet akıllarda hep bu vicdanı ile kalırken, ben tüm gücümle KEYDER’den yolu geçmiş ve geçecek her özel gereksinimli bireyin her daim yanında olacağım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.