Kim Bu Hesapsız Nesil… « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Kim Bu Hesapsız Nesil…

Bu haber 19 Eylül 2020 - 0:24 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Hayattayken pek değer vermediimiz tüm dünyanın başına vela olan koronavirüs zamanında hatırlanan 65 yaş üstü olanları düşündünüz mü hiç! Kim bunlar?

Pandemi yasakları ile hatırlanan, 15-25 yaşlarında ikende en çok tehlikede olan yine bu nesil. Hasan Basri Beken’in muhteşem yazısı. Gelin o harika yazıyı birlikte okuyalım, sonra ne derseniz deyin…

1940 ile 1960 yılları arasında bu dünyaya merhaba demiş, en genci 60 en delikanlısı 80 yaşında! Hâlâ 18’lik ideallerinin peşinden koşan, hesapsız bir nesil. Okullarda ABD tarafından süt tozu içirilerek beslenmiş bir garip nesil. Bırakın renkli resimleri pek çoğunun hiç resmi bile olmamış, kreş dershane, özel okul görmemiş, üstelik hepsi kızıl, kızamık verem, tifo gibi pek çok hastalıkları da görmüş bir nesil.

Bunlar profesörlere ders verecek kadar bilgi sahibi olan bir tuhaf nesil. Harp görmüş, darp görmüş, baskı, çatışma görmüş, ihtilallerden, muhtıralardan ve ayaklanmalardan sağ salim paçayı yırtmış, en az 10 ekonomik krizden nasibini almış, ama yılmamış.

Tecrübe abidesi, yoklukla terbiye edilmiş, direnç abidesi bir nesil. Bu nesil özel bir nesil. Haklı veya haksız birbirini Vatan için katletmiş, vurmuş vurulmuş, dövmüş, dövülmüş, iftiraya uğramış bir nesil bunlar.

O yılların “Deli Tayları”. Bu nesil bir üretim harikası mı? Yoksa bir üretim hatası mı(!) olduğu tartışılır… Ama bu neslin istisnasız tamamı karşılıksız hesapsız bu VATANI SEVMİŞ.

1960-1980 yılları arasın da doğanlar gerçekten özel üretim. Kardeşlik paylaşma duygusu zirve yapmış, çok kitap okumuş. En azı liseyi bitirmiş.Hayatı yaşayarak öğrenmiş. Bir çoğu okurken, çalışarak harçlığını çıkarmış. Ne ailesine, ne devletine ekonomik yük olmamış. Geneli bir baltaya sap olmuş. Ezilmiş ama ezik kalmamış, eğilmemiş, el etek öpmemiş.Aç yatmış, kuyruğu dik tutmuş. Kan kusmuş, “kızılcık şerbeti içtim” demiş. Şahsına münhasır ÖZEL BİR NESİLDİR bu nesil.   

Görevini, sorumluluğunu bilen, onuru için bir pire için yorgan yakan, öfkeli, hırçın bir acayip(!) nesi bu.

1940-1960 yılları arasında doğan bu DİNAZORLARA(!) iyi bakın! Bu neslin öfkesinden sakının. Bunların kimi sokakta oyun arkadaşım. Kimi ilkokul arkadaşım. Kimisi de ömrümüzü adadığımız bir ideal uğruna mücadele vermiş yol arkadaşlarım. Sizin eviniz de bunlardan varsa, bunları koruma altına alın.Bunların nesilleri tükendi, üretimleri sonlandı.

Neden bu nesil ÖZEL biliyor musunuz? Bu neslin üzerinden silindir gibi devlet, dozer gibi dünya, ezdi geçti. Hayat bu nesli sınadı, öğüttü ama tüketemedi. Bu çarktan kurtulabilen şükretmeyi, tevekkülü, sabırlı davranmayı,yaşamayı,YOLDAŞLIĞI,ÜLKÜDAŞLIĞI öğrendi. Hayatta kalmayı bildi. Bu nesil ihanetin acısını, dost hançerinin sancısını, son lokmayı paylaşmayı, sadakati ve vefayı bildi.

Bu nesil, katı, aksi, deli, serttir. Bir o kadar da merttir. Bu neslin yaşarken  öğrendikleri bilgi, kaybederken edindikleri tecrübe en büyük servettir. Yani bu, 1940-1960 yılları arasın da doğan Dinozorlar tam bir müzelik antika nesildir.

Onun için, 1940 ile 1960 arasın da doğmuş, hâlâ inadına yaşayan ana, baba, amca, dayı, yenge, teyze, hala, dede, anneanne, babaanne her neyiniz varsa değerini bilin! Çünkü bunlar elinizdeki son değerli hazinelerinizdir. Oturun onlarla konuşun, dinleyin. Onlardan geçmişi öğrenin. Sonra arar da bulamasınız. Çünkü onlar yakın tarihin son canlı kaynak kişileri. Her biri ayaklı sözlü yakın tarih kitabıdır. Benden söylemesi.

Yeni pandemi kararları açıklandı. Hesapsız nesili yukarıda tarif ettik. Geleceğimiz gençler… Söylentilere fazla kulak kabartmayın! Siz siz olun yürüyen ayaklı kütüphanelerimiz olan yaşlılarımıza sarılın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.