Köylü Esnafı Can Çekişiyor! « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Köylü Esnafı Can Çekişiyor!

Bu haber 08 Aralık 2020 - 15:47 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

Arnavutköy Belediye Meslis Aralık toplantısı yapıldı. İYİ Parti Arnavutköy Belediye Meclis Üyesi İsmail Yaşar, ilçedeki Covid-19 salgınında şeffaf bilgi olmadığını, eğitimdeki aksaklıkları, ilçedeki kadın nüfusundan ve vatandaşların kriz mağduru olması gibi çok önemli maddeleri gündeme taşıdı.

İşte Meclis Üyesi İsmail Yaşar, Belediye Meclis toplantısından satırbaşları:

İlçemizin % 47’sı ilkokul ve altı % 19’u ortaokul % 25’i lise % 9’u üniversite ve üzeri görüldüğü gibi İstanbul’un göbeğinde olan ilçemizin eğitim düzeyi çok düşük. Bundan kim sorumlu? Bu güne kadar kim ne yaptı ya da ne yapmadı. En büyük savaşımız cehaletle olmalı.

Burada kimlere görev düşüyor? Bunu da ciddi bir şekilde sorgulamalıyız. Nerede bir problem varsa onun temelinde eğitim yatmaktadır. En büyük savaş cehalete karşı yapılan savaştır.

Eğitim sağlam temellere oturtulmalıdır. Çağdaş ve bilimsel olmadır. Mili Eğitim Bakanlığımız son 18 senede 6 bakan değiştirirken, her bakanın bir önceki bakanın getirdiği sistemi değiştirdiğini ve eleştirdiğini hepimiz biliyoruz.

Küresel salgın ile birlikte değişen koşullar, eğitimi de geri dönülemez biçimde değiştirdi.

Bu süreçte maalesef yöneticiler uzaktan eğitime uzak kaldı. Geleceğin eğitimine uygun, sağlam, akılcı teknolojik yatırımları ülkenin dört bir yanına eşit koşullarda taşımış olsaydık, bu zorlu süreçte öğrencilerimiz de öğretmenlerimiz de bu denli mağdur olmayacaktı.

Çocuklarımız nasıl eşit şartlarda okuyacak? Kiminin teknolojik alt yapısı var. Kiminin yok. Zamanında temel bilimlere değer verip, gereken yatırımı yapsaydık koronavirüsle mücadelede ilk sıralardaki ülkeler arasında yer almış olurduk.

Koronavirüs ile mücadelede geçte olsa tedbirler açıklandı. Bu tedbirler hasta sayısı az iken daha etkili olabilirdi. Bu süreçte şeffaf olmak gerekir. Vaka sayıları doğru açıklanmış olsaydı; Bu denli zorlu bir sürece de girmeyecektik. Şeffaf olalım ki vatandaşlarımızda tedbirlerini ona göre artırsınlar.

İlçemizin, özel sektörde çalışan oranı % 31 Küçük ve Orta Ölçekli Ticaret yapan % 17 Ülkemiz ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Esnafın takati kalmadı, vatandaşın güveni de geleceğe dair ümidi de tükendi. Maalesef, büyüyen vatandaşın yükü, büyüyen tüketici kredileri, büyüyen kredi kartı borçları, büyüyen vatandaşların bankalara olan borcu, büyüyen dış ticaret açığı, büyüyen işsizlik, büyüyen ekonomik kriz ve bu nedenle artan icra dosyaları.

Maalesef derin yoksulluk ağlarını örmeye başladı. Esnaf artık can çekişiyor. İlçemizde de durum ne yazık ki böyle. Esnafımız can çekişirken başka ülkelere yardım edeceğimiz duyuruldu. Salgın nedeniyle ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan bazı ülkelere bütçe desteği verileceği açıklandı. Biz vatandaşlara da camları açmak, evleri havalandırmak ve tüm tavsiyelere uymak kaldı.

İlçemizin % 51’ni Kadınlar oluşturmaktadır. Her zaman kadınlarımızın yanında, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılığın karşısında olmaya devam edeceğiz. Bizim için güçlü Türkiye, güçlü kadınlarla, huzurlu kadınlarla mümkündür. Bu hedefe ulaşıncaya kadar durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Sözlerime son verirken, 2020 yılının son Meclis toplantılarını gerçekleştiriyoruz. Tüm çalışmalarımızda vatandaşlarımızın ve ilçemizin menfaatine kararlar almaya çalıştık. Bunun kaygı ve endişesini taşıdık. İlçemize hizmet etmenin bahtiyarlığıyla, aldığımız emaneti en iyi şekilde gelecek nesillere teslim edebilmenin çabası içerisindeyiz. 2021 yılında da aynı azim ve kararlılıkla çalışacağımızdan; en iyisini yapma arzusu içinde olduğumuzdan vatandaşlarımızın şüphesi olmasın. Bu vesileyle 2021 yılının ülkemize, şehrimize, ilçemize tüm vatandaşlarımıza hayırlı bir yıl ve İYİ’likler getirmesini diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.