Küçük’ten Büyük Çıkış! « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Küçük’ten Büyük Çıkış!

Bu haber 19 Eylül 2020 - 2:06 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Arnavutköy Belediye Meclis toplantısında, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri Hikmet Altunkalem, Ayhan Örs ve Serhat Küçük, “Danışmanlık hizmet alımı hakkında”  “Özel kalem müdürlüğüne yapılan atamaların mevzuata uygunluk durumunun olup olmadığı hakkında” ve “İmrahor mahallesi imar uygulaması ve kaçak inşaatlar hakkında” yazılı soru önergeleri verdi.

Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantılarının ikincisi Arnavutköy Belediyesi’nin Meclis salonunda yapıldı. Yazılı soru önergelerini İBB ve Arnavutköy Belediye Meclis Üyesi Serhat Küçük okudu. İşte o önergelerden satırbaşları…

DANIŞMANLIK OYUNU

Danışmanlık hizmet alımı hakkında, Sayıştay 2017 Denetim Raporunda da ifade edildiği üzere; idare tarafından 2017 yılı içerisinde biri hukuki biri kültürel konularda olmak üzere 2 Hizmet alanında danışmanlık hizmet alımı yapıldığı, söz konusu hizmetlerin 4734 sayılı Kanun’un 22’inci maddesinin (d) bendi uyarınca doğrudan temin yöntemi ile sağlandığı görülmüştür. 2 ayrı danışmanlık hizmet alımının bulguda yer verilmesi sonrasında sonlandırıldığı belirtilmektedir. 

Bu duruma istinaden;

1. Arnavutköy Belediyesinde an itibariyle kaç Danışman görev yapmaktadır. Kimlerdir. Teknik Bilgi ve Becerileri, Eğitim Durumları, Danışmanlık konusundaki Deneyimleri vb. hakkında detaylı bilgi verilmesi.

Sınırsız yetkiler…

Özel Kalem Müdürlüğüne Yapılan Atamalar ile ilgili de, Sayıştay Genel Kurulunun 04.04.2005 tarih ve 5119/1 karar nolu kararında; istisnai memuriyete açıktan atama şartları belirtilmiştir. İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve Sayıştay Genel Kurulu Kararından da anlaşılacağı üzere; belediyelerde yer alan özel kalem müdürlüklerine atama yetkisinin sınırsız bir yetki olmadığı, bu kadroya yapılacak atamaların bir takım esas ve usullerinin olduğu, yapılacak olan atamalarda bu usullere riayet edilmesi gerektiği ayrıca bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılamayacağı belirtilmiştir.

Buna göre, 2017 yılı Sayıştay Denetim Raporunda tespit edilen; Belediyenin kurulmuş olduğu 2009 yılından bu yana toplamda 2 seçim dönemi geçirdiği, söz konusu iki dönemde de Aynı Belediye Başkanı’nın seçilmiş olduğu, buna rağmen özel kalem müdürlüğü kadrosuna 10 farklı kişinin 12 defa atandığı, bu atamalardan yalnızca 2’sinin devlet memurları arasından yapıldığı, diğer atamaların açıktan atama yapılması suretiyle gerçekleştirildiği, açıktan yapılan atamalardan 4 tanesi için Bakanlık izninin dahi beklenilmediği tespit edilmiştir.Tablo 12’de Yıllar İtibariyle Yapılan Özel Kalem Müdürü Atamaları Listelenmiştir. Listede: 3 ay 13 gün, 1 ay 22 gün, 1 ay 25 gün, 2 ay 23 gün, 5 ay 9 gün, 4 ay 24 gün, 17 gün gibi sürelerle kadro geçişleri olmuştur.

KAÇAĞA ÖZENDİRME!

Üçüncü Yazılı Soru Önergesi de İmrahor Mahallesi imar uygulaması ve kaçak inşaatlar hakkında, 2009 Yılında ilçe statüsüne kavuştuktan sonra Arnavutköy, Taşoluk, Bolluca, Boğazköy, Haraççı ve İmrahor bölgelerini kapsayan 14.06.2010 Tarihli Arnavutköy Merkez ve Çevresi 1/1000 ölçekli Uygulama imar planı onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Bir şehrin sağlıklı gelişimini sağlaması için imar planı yapılması ne kadar önemli ise yapılan planın hayata geçirilmesi için imar uygulaması yapılması da o kadar önemlidir. İmar uygulaması yapılmayan bölgelerde her ne kadar plan yapılsa da yol, yeşil alan, park, cami, okul alanları v.s. gösteren D.O.P. kesintisi yapılamadığından devlet hizmetlerinde aksamalar görüleceği gibi imar parselleri oluşturulmadığından ruhsatlı bina yapamayan vatandaşlar kaçak inşaata yönelecektir. 

Okunan önergelerin ardından 3. Soru Önergesi de oy birliğiyle başkanlık makamına gönderilmesi kabul edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.