Marmara’da “Göç ve Uyum”a Perspektif Bakış « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Marmara’da “Göç ve Uyum”a Perspektif Bakış

Bu haber 23 Aralık 2020 - 21:17 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Göç ve Uyum” konulu Yerelde Basın Buluşmalarının dördüncüsü, Marmara Bölgesi özelinde 22 Aralık 2020 Salı günü çevrim içi gerçekleştirildi.

Basında doğru bilgilerin yer alması, doğru terminolojinin kullanımı ve haberin yapılış çerçevesi kapsamında yerel basın çalışanlarına yönelik farkındalık artırıcı bilgilendirmelerin yapılabilmesi amacıyla düzenlenen etkinliğe; Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, Genel Müdür Yardımcımız Ramazan Seçilmiş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Dairesi Başkanı Büşra Karaduman Aktuna, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu’nun yanı sıra Marmara Bölgesi’nde görev yapan yerel basın mensupları ile İl Göç İdaresi Müdürleri katıldı.

Açış konuşmaları ile başlayan programda, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca: “Bir ülkeye beş milyon sığınmacı gelirse kamuoyunda elbette dillendirilecektir. Ancak şöyle düşünmemiz gerekir. Ne yapmalıydık? Çocuğunun elinden tutmuş, karısı yanında, arkadan açılan ateşten kaçarak canhıraş sınırımıza gelmişler. İçeriye almasa mıydık? Biz de Yunanistan’ın yaptığı gibi botlarını delip insanları ölüme mi terk etseydik?” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’de bulunan yabancı sayılarına değinen Genel Müdür Yardımcımız Ramazan Seçilmiş: “Ülkemizde 4,8 milyona yakın yabancı bulunmaktadır. Yabancıların 3,6 milyonunu geçici koruma altındaki Suriyeliler oluşturuyor. 2013 yılında 313 bin olan ikametli yabancı sayısı 2019’da 1 milyonu aşmıştır. Şu anda pandeminin de etkisiyle ülkemizde 874 bin civarında ikametli yabancı bulunuyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Yayın Dairesi Başkanı Büşra Karaduman Aktuna, “Yerel medyayı bir toplumda gelişmişliğin ve çok sesliliğin ölçütü olarak kabul etmemiz mümkün. Çünkü yerel medya hem sorunları tespit etmede hem çözüm bulma noktasında hem de farkındalık oluşturmada önemi çok büyük” şeklinde konuştu.

Açış konuşmalarının ardından Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, “Türkiye’de Göç Yönetimi” başlıklı bir sunum yaptı.

Türkiye’de Yürütülen Uyum Faaliyetleri konusunda sunum yapan Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu: “Kültürel zenginliklerin bir araya gelmesi için de diyalog kurmak ve karşıdaki insanı dinlemek son derece önemli bir konudur. Bu sürecin gerçekleşmesi için yerel medyanın yapmış olduğu çalışmalar son derece önemli.” dedi.

Program kapsamında ayrıca, YİMER 157’nin Sunduğu Hizmetler ve Basınla İlişkiler Grup Başkanlığınca “Basına Bakış” sunumu yapıldı.

Programda, toplumsal kabulün oluşmasında en önemli sorumluluğa sahip basın kuruluşlarının; göç kavramlarına hakim olması, Genel Müdürlüğün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi sahibi olması, toplumsal kabulün önünde engel olan ifadelerden kaçınılması adına nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi bilgilere de yer verildi.

“Uyum Yerelde Başlar” sloganı ile yola çıkan Yerelde Basın Buluşmalarının beşincisi Akdeniz ve Ege Bölgeleri özelinde gerçekleştirilecek.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.