ORMAN YANGINLARI VE BİREYSEL SORUMLULUK « habersiz.com.tr

21 Eylül 2021 - 16:17

ORMAN YANGINLARI VE BİREYSEL SORUMLULUK

ORMAN YANGINLARI VE BİREYSEL SORUMLULUK
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2021 - 4:38

Geçen haftadan bu yana Antalya’nın Manavgat ilçesinde ve Muğla’da Milas, Bodrum, Köyceğiz, Marmaris, Kavaklıdere, Seydikemer’de devam eden son yılların en büyük afeti orman yangınları şu ana kadar 20 nin üzerinde ile yayıldı. Orman yangınlarını büyük bir üzüntü ve kızgınlıkla takip ediyoruz.
Şu ana kadar 10 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve yüz binlerce hayvan ve ağacın yandığı yangınlar kontrol altına alınmaya çalışılıyor ama malesef kontrol edilemiyor.
Yangına müdahale ekipleri can siparene şekilde müdahale çalışmalarında bulunuyor.
Türkiye’de 2020 yılı içerisinde 3 bin 413 orman yangını çıktı, 20 bin 938 hektar alan zarar gördü. Bunun yanında, 3 bin 31 adet kırsal alan yangını ekiplerimizce söndürülmüş ve vatandaşlarımızın can ve mal kayıplarının önüne geçilmiştir. Bu rakamlar Türkiye’de son 10 yılın ortalamasının üzerindedir.
2021 yılı içerisinde de orman yangınları yine yoğun bir şekilde devam etmektedir.
Her yıl sorumsuz, eğitimsiz kişilerin hatalarıyla yangınlara kaybettik ormanlarımızı. İki gündür yaşanan yangınlarda ise sabotaj ihtimali çok yüksek görünüyor.
Orman yangınlarına ilk 15 dakikada müdahale çok önemli.
Nedeni ne olursa olsun büyük bir coğrafyada çıkan yangınlarI en hızlı şekilde tespit ederek müdahale etmek gerekiyor. Bunu yapacak olanda devletimiz (devletin insiyatif almadığı yerlerde belediyelerimiz) olmalı.
Teknolojinin bu kadar ilerlediği dünyamızda termal (infrerad) kameralar, alev kamearları, uzak görüş teknolojileri, uydu takip sistemleri ile en hızlı şekilde tespit ve en hızlı şekilde müdahale içinde yangın uçakları, helikopterleri, itfaiye araçları yatırımları yapılmalı. İtfaiye ekiplerininde eğitimli eksiksiz ve uygun kıyafet, techizat ve donanıma sahip olmaları sağlanmalı.
İnsanlarımızında özellikle orman alanları çevresinde yaşayan kişilerin; bilinçlenmesi, eğitilmesi ve sivil organizasyonlarla katılım ve destekleri sağlanmalı.
Yangın Stratejisinin temelini;
Önleme; tedbir alma, bilinçlendirme, eğitim, temizlik, emniyet yolları açılması.
Müdahale; hızlı tespit, hızlı müdahale, yeterli donanım – techizat – ekipman, eğitimli personel; teknolojiyi kullanma,
Ormanlaştırma; müdahale yolları ve alanlarının oluşturulduğu planlı orman alanları,
oluşturmaktadır.
Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ülkemizin yetiştirdiği en büyük yangın uzmanlarından ve ülkemizin önemli değerlerinden Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç hocamızın orman yangınlarını önlemek için önerilerini hatırlatamak gerekirse;
Yangınlar infrared kameralarla gözlenmeli
Ormanlarda emniyet yolları açılmalı
Örtü temizliği yapılmalı
Erken müdahaleler için itfaiye komando indirme timleri kurulmalı
Gönüllü Orman Koruyucuları oluşturulmalı
İtfaiyeler güçlendirilmeli
Devletin kaynakları başka yatırım alanlarından çok yangın, deprem ve afetlerle ilgili çalışmalara, teknolojilere, ekipmanlara, ekiplere, eğitimlere ve organizasyonlara harcanmalı.
İnsan faktörü açısından orman yangınlarının nedenleri şunlardır;
1- Ormanda güvenlik tedbiri almadan ateş yakmak
2- Yakılan ateşi söndürmeden bırakmak.
3- Özellikle mangal için yakılan ateşin söndürülmeden bırakılması.
4- Sönmemiş sigara izmariti ve kibriti yere atmak.
5- Orman içinde veya bitişiğindeki tarlalarda istenmeyen otları veya tarla anızını yakmak.
6- Gece aydınlatma için ormanda ateşle dolaşmak.
7- Cam ve cam kırıklarını ormanda bırakmak, güneş ışığının camdan yansıyarak otları yakması.
8- Çocukların orman içinde ateşle oynamaları
9- Eğlence veya gösteri için ormanda ateşle bir şeyler yapılması, ateş yakılması.
10- Tepelik yerlere selvi benzeri uzun ağaçlar dikilmesi, bunun sonucunda ağacın yıldırımı çekerek yanması, yangının sıçrayarak yayılması.
11- Havaya atılan kurşunlu silahlardan meydana gelir.
Bu nedenleri ortadan kaldırmak için öncelikle bütün vatandaşların bireysel farkındalığını sağlayarak sorumluluk sahibi olmaları sağlanmalıdır.
Yangınlarla mücadele de her birimiz sorumlu bir birey olarak yangınlara neden olacak yanlış davranışlardan kaçınmalı, bir yangın gördüğümüzde hemen haber vermeli ve yangınlara müdahale çalışmalarına destek olmalıyız.
Bu ülke hepimizin.
Ormanlar vatanımızın akciğerleridir.
YAZAR: MUSTAFA EFE

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.