PTT emekçisine koruyucu el « habersiz.com.tr

22 Mayıs 2022 - 19:19

PTT emekçisine koruyucu el

PTT emekçisine koruyucu el
Son Güncelleme :

13 Eylül 2021 - 9:11

Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde çalışan taşören işçilerin haklarını koruyan PTT-Sen Denetleme Kurulu Başkanı Emin Kan ile Habersiz olarak bir söyleşi yaptık. Biz sorduk; Başkan Emin Kan yanıtladı…

Kendinizi tanıtırmısınız? PTT-Sen olarak neler yapıyorsunuz?

“6 yıldır kamu görevimi sürdürmekteyim. Bunun yanı sıra Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde çalışan taşören çalışanlarımızın haklarını kazanmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tabi bu çalışmalarımızda çok zorluklarla karşılaştık. Sendikayı ilk açtığımız günlerden bugünlere kadar. Gerek maddi gerek manevi zorluklarla karşılaştık. Ege bölgesinde başvurularımızın Taşeron kardeşlerimizin başvurularını gerçekleştirdiğimiz süreçte yetki belgesi geldikten sonra çılışanların  hakları için mücadele etmeye devam ediyoruz, toplu sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor. Ankarada şirket merkezinde 15 Eylül’de tıs toplantısının 2.oturumu yapılacak. Şuan gündemimizde olan en kısa zamanda çıkması beklenen Marmara bölgesinde de en yakın zamanda yetki belgesinin bizlere gelmesini bekliyoruz. Bu yetki belgesi geldikten sonra Taşeron çalışan arkadaşlarımıza nasıl bir katkısı olacak? Nasıl bir iyileştirmesi olacak derseniz? Sosyal aktiveleri yok taşeron arkadaşlarımızın. Özel sağlık sigortaları, yol ulaşım tarzında bir aktiveleri yok, yemek için bir maddi bir tutarları birikimleri yok. Yemek parasından yol parasından, özel sağlık sigortasına kadar tüm haklarının verilmesi için bu mücadeleye başvurduk. Umarım güzelde gidiyoruzdur. Başarılı gittiğimizi düşünüyorum.”

PTT-Sen ne zaman kuruldu?

“PTT-Sen 2019 yılında kuruldu. Çok kısa zamanda çok iyi işler başardığımızı düşünüyorum ve bu başardığımız işlerde de bir örneği olarak şuan Türkiye’de iletişim iş kolunda ikinci sırada bir sendikayız. Bu kadar kısa sürede bu kadar büyük başarıyı hiçbir sendika tarihte görmedi. Göreceğini de zannetmiyorum. Biz PTT’de çalışan taşeron çalışanlarının sendikasıyız. Bunun yanı sıra ayrım sevk olarak belirtilen verilen gönderileri ayırmakla yükümlü olan dağıtıcı arkadaşlarım dışında ayrım sevk de görev yapıyoruz. Bunlar içinde ayriyeten çaba sarf ediyoruz.”

PTT’de zorluklar nelerdir?

Dağıtımdaki arkadaşlar ne gibi zorluklarla karşılaşıyor?
“PTT’de ki zorluklar, dağıtıcıların on, on beş kilo çuvalı sırtında taşıması zorluktur. Bunu süreklilik haline girdiğiniz zaman bu dağıtıcının belli bir yıl sonra bel fıtığına neden olabiliyor. Dağıtıcının hastalıklara farklı sağlık sorunlarına yol açtığını görmekteyiz. PTT’de yaşanan ve en çokta görülen zorluklardan bir tanesi mobbing. Taşeronların yemeleri, içmeleri, ulaşımları yok. Bu konuda siz taşeronsunuz servise binmeyin, siz taşeronsunuz su içemezsiniz gibi söylemde bulunan yöneticiler var. Aslında taşeronluk sistemini bitirmek için biz bu yola başvurduk. Umarım en kısa zamanda bitireceğimizi düşünüyoruz.”

Çalışanlar günde ne kadar kargo dağıtıyor?

“Normal standartlar gereği gönderi âdeti yoktur aslında. Dünya Postacılar Gününde bu durumu ilgili kişilere söyledik. Tabi PTT’nin yönetim ve tüzüğünde görmedik bu zamana kadar. Ama taşeronda olan sözleşme gereği günden en az 70 adet gönderi ile dağıtıma çıkmamız gerektiğini söylüyorlar. Bu 70 adet gönderinin neye göre hesaplandığını o postacının o anki psikolojisinin de durumun ne olduğunu nasıl tahmin edip bu âdeti belirliyorlar olması enteresan bir işleyiş.”

Son olarak eklemek istediğiniz nedir?

“Marmara’da dağıtım ve sevk ayrım yapan çalışanlarına Ege’de nasıl kazandıysak bu hakları Saf Avrasya içinde kazanacağız. Onlara özellikle şunu söylemek istiyorum; hak arama mücadelesine destek versinler. Hak arama mücadelesine destek veren tüm emekçi işçi kardeşlerimi saygı ile selamlıyorum.”

İcra haberi postacıyı korkutuyor!

Eski postacı havasından, uzun zamanlar geçmediğini ifade eden Emin Kan sözlerini şöyle noktaladı:

“Yaklaşık 3-4 yıl önce bu neşe sevinci beraber yaşıyorduk vatandaşlarımız ile beraber ama son zamanlarda icra evrakları farklı farklı cezalar geldikten sonra artık onlarda postacıların geldiğini görünce bir korku sarıyor içini acaba ne geldi yine bize hangi cezayı yedik gibi korkuda bulunuyorlar. Tabi ki eski postacılığı özlemek vardı. Eski postacı olmak vardı. Postacılıkta hala mektuplar devam ediyor. Bir ailenin birbirine ulaşması için elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz. Özellikle mektuplar konusunda çok hassasız. Çünkü karşı tarafın getirdiği hüzün ve sevinç bir arada bizlerde yaşamak istiyoruz. Bizlerde o vatandaşın sevincine veya hüznüne katılmak istiyoruz. Bunun yanı sıra biz o kişiye o mektubu teslim edince bizim ailemizden birisi bize gönderiyormuş o mektubu biz okuyormuş gibi geliyor bize. Bu da bizlere ayrı bir sevinç ayrı bir mutluluk katıyor.”

EN ÇOK KAZANANLAR

 • KAPLM66.00 10.00%
 • PRKAB34.86 9.97%
 • DAGHL23.68 9.94%
 • NUGYO6.20 9.93%
 • SMART5.99 9.91%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • UFUK38.70 -10.00%
 • ORCAY19.71 -10.00%
 • AEFES27.50 -9.06%
 • ULUSE176.00 -8.33%
 • MNDRS3.05 -7.58%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN16.25 3.83%
 • ASELS22.78 2.43%
 • THYAO42.86 1.08%
 • SISE19.42 -2.46%
 • AKBNK8.04 -0.86%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EMİN KAN Eylül 13, 2021 / 2:57 pm Cevapla

Haklarını teslim ettik kısmına düzeltip Hakları için mücadele etmeye devam ediyoruz,toplu sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor.Ankarada şirket merkezinde 15 Eylül\′de tıs toplantısının 2.oturumu yapılacak

  admin Kasım 19, 2021 / 10:26 am Cevapla

  teşekkürler…

Halime b Eylül 13, 2021 / 4:00 pm Cevapla

Emin başkana selamlar hakimiza sahip çıktığıniz gerek size gerekse habersiz teşekürler

  admin Kasım 19, 2021 / 10:25 am Cevapla

  Habersiz Ailesi olarak asıl biz teşekkür ediyoruz…

Halime tubay Eylül 13, 2021 / 4:01 pm Cevapla

Emin başkana selamlar hakimiza sahip çıktığıniz gerek size gerekse habersiz teşekürler

  admin Kasım 19, 2021 / 10:25 am Cevapla

  Habersiz Ailesi olarak asıl biz teşekkür ediyoruz…

DÖVİZ KURU

BIST100 2.372.35 % -0,89
DOLAR 15.8728 % 0,20
EURO 16.8011 % -0,21
BITCOIN 29.898.26 % 1,72
ÇEYREK ALTIN 1.541.08 % 0,22
GRAM ALTIN 951.61 % -0,08