Roman Sorunlarına Perspektif Bakış… « habersiz.com.tr

17 Mayıs 2022 - 03:19

Roman Sorunlarına Perspektif Bakış…

Roman Sorunlarına Perspektif Bakış…
Son Güncelleme :

25 Ekim 2021 - 10:53

Resmi rakamlara göre Türkiye’de yaşayan Romanlar’ın sayısı 500 bin civarında. Ancak Romanlar’a göre bu rakam 2,5 milyona dayanmış durumda. Durum böyle olunca Roman vatandaşlarımızın sorunlarına da sağlıklı bir çözüm getirilemiyor.

Habersiz Gazetesi olarak Roman vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyon Başkanı Sinan Karaca Öztürk’e sorduk.
Başkan Sinan Karaca Öztürk, federasyon olarak yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Öztürk, Türkiye’nin dört bir yanına giderek Romanlar’ın sorunlarını dinlediklerini ve bu sorunlar hakkında bir rapor hazırlayıp CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacaklarını belirtti.

‘SORUNLAR ÖTELENİYOR’

“İstanbul’da yaşayan Romanlar’ın eğitim, barınma, istihdam gibi sorunlarını gittiği her mecrada dile getiren ve bu sorunlar için sonuna kadar mücadele eden Öztürk, “Mücadelemizi sadece İstanbul olarak yapmıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin çeşitli illerine yaptığımız ziyaretler esnasında, o illerde yapmış olduğumuz birçok toplantı ve çalıştaylar mevcut. Balıkesir Edremit de yapmış olduğumuz Türkiye Roman Çalıştayı’na oldukça yüksek bir katılım sağlandı. Özellikle bölgede yaşayan Romanlar’ın sorunlarının anlatıldığı ve bu sorunlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini de anlattık. Daha sonra Edirne’de gerçekleştirdiğimiz kahvaltı programda bölgede yaşayan dernek başkanlarımızın ve roman vatandaşlarımız ile bir araya geldik. Daha sonra Edirne, Çanakkale, Kırklareli il ve ilçelerinde yaşayan Roman mahallelerini ziyaret edip vatandaşın sorunları dinledik” ifadesini kullandı.

AFETZEDELERE DESTEK

Doğal afetlerin yaşandığı bölgeleri de ziyaret eden Öztürk, “Orman yangılarının olduğu Antalya, Muğla, Adana, Mersin, Osmaniye bölgelerin de yaşayan Roman vatandaşlarla da görüşme gerçekleştirdik. Bölgede yaşayan vatandaşların sorunlarını dinledik. Elimizden geldiğince bölgede ki vatandaşlara yardım etmeye çalıştık. Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketleri nedeniyle Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın ve Karabük illerimizi ziyaret ettik. Tüm bu ziyaretlerimizi rapor haline getiriyoruz” dedi.
Öztürk, “Geçtiğimiz aylarda CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla Lüleburgaz’da gerçekleştirilen Trakya Roman Kanaat Önderleri Buluşmasına katılım sağladık. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ile birlikte Bitlis’te yaşayan Romanlar’ı ziyaret ederek, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ne ziyaretler gerçekleştirdik. Bölgedeki Roman vatandaşların yaşadığı sorunlar ile ilgili rapor haline getirip, Ankara’ya giderek raporu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

SÖYLEŞİ: ZAFER KARA

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.