Romanlardan Farklı Öyküler « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Romanlardan Farklı Öyküler

Bu haber 09 Aralık 2020 - 2:54 'de eklendi ve 216 kez görüntülendi.

BAŞARILI İŞ İNSANI SİNAN KARACA ÖZTÜRK’TEN FARKLI ÖYKÜLER

Renkli kişilikleriyle hayata daima pozitif bakmayı ilke edinen Romanlar, değerlerinden ödün vermeden yaşamını idame ettiriyor. Biz de renkli kişiliğiyle ve giriştiği her işin altından başarıyla kalkmasını bilen Sinan Karaca Öztürk ile sohbet ettik. Gelin rengârenk yaşamasını seven başarılı iş insanı Sinan Karaca Öztürk’ün hayatını yakından tanıyalım…

♦ İlk önce sizi tanıyalım. Sinan Karaca Öztürk kimdir?

Sinan Karaca Öztürk 1973 Çatalca doğumluyum. Hadımköy’de oturuyorum. 1998 yılında evlendim. Bir kız bir erkek çocuk babasıyım. 1999 yılında kendi firmamı kurdum ve halen devam ediyor. Ayrıca taşeron firması kurarak Hadımköy’de birçok lojistik firması ile çalıştım. İlkokulu Hadımköy’de okudum. Maddi imkansızlıklardan devam edemedim. Daha sonra açık öğretimden liseyi bitirdim.

♦ Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyon Başkanısınız. Dernekçiliğe ne zaman başladınız?

1997 yılında o zaman Roman ifadesi kullanılması yasaktı. Biz de o dönem Hadımköy Beldesi Kültür ve Dayanışma Derneği kurduk. Yaklaşık 5 yıl derneğin başkanlığını yaptım. Sonrasında ayrıldım. 2004 yıllarda ilk Roman derneklerinin kurulduğu dönemlerde Özcan Purcu, Ali Dalyan, Erdinç Çekiç ve ismini sayamadığım bir sürü arkadaşım var. Bu arkadaşlarla beraber ilk dernek kurulması sürecinde bu işin içerisine girdik. Tabi bu süreç 2004- 2009’a kadar bakanlıklar nezninde devam etti. İlk Roman Derneği kurulduğunda ve ilk Federasyon kurulduğunda EDROM Edirne de bizde dernek başkanları olarak o sürecin içerisinde bulunduk. İstanbul’da ilk kurulan federasyon İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu. O zaman dernekler bu kadar siyasallaşmamıştı ve bölünmemişti. AKP’li ve CHP’li Roman Dernekleri diye. O sürecin içerisinde herkes bir aradaydı. Bende oradaydım ama resmi bir görevim olmadı. Sürecin içerisindeydim. Arkadaşlarımızla yol aldık. Başkanlık seçimine de girmiştik biz kaybettik Semih Makaracı kazandı ve İstanbul Roman Dernekleri Federasyonu AKP ile siyasal çalışmalar yapmaya başladı. Sonra 2009’da bakanlıklarla toplantı yaparak geçirdik. Hadımköy yeni ilçe olan Arnavutköye bağlandı. Arnavutköy Romanlar Derneğini kurduk sürece katılabilmek için. Biz bakanlıklar nezninde açılım sürecine gelene kadar o dönemin bakanları ile alt yapı çalışmalarını yaptık. Özcan Purcu ve birkaç arkadaşımızda bakan danışmanlığı yaptı. Bunlar olurken 2009’dan sonra roman açılım sürecinde hükümet Roman Dernekleri üzerinde siyasi baskılar yapmaya başlayınca 2011 yılında Marmara Roman Dernekleri Federasyonu kurduk. Biz sahada ki roman çalışmalarımızı yaparken CHP İstanbul 3. Bölge milletvekili Sayın Süleyman Çelebi, Allah rahmet eylesin Mevlüt Aslanoğlu, Erdoğan Toprak, Kemal Deniz Bozkurt bir toplantı yapıldı ve o toplantıda biz 3. Bölge Roman Dernekleriyle CHP’de çalışma kararı aldık.

♦ Romanlar 2009’da bir roman açılım yaşadı. Barınma sorunlarını çözebildiler mi? Kültürlerini yaşayabiliyorlar mı? Pandemi süreci Roman mahallelerini nasıl etkiledi?

Türkiye’de hemen hemen gitmediğim roman mahallesi yok gibi. Bir tek doğu var, yakın zamanda da Milletvekilimiz Özcan Purcu ile de doğuya gidip, Dom kardeşlerimizi ziyaret edeceğiz. Türkiye’deki roman algısı dışardan bakıldığında işte roman deyince oynayan neşeli bir toplum var. Ama inanın 2002-2020 18 senelik bir süreç. Bu süreçte romanlarla ilgili hiçbir şey yapılmadı. Romanların eğitim, barınma, erken yaşta evlilik sorunları, ön yargılar devam ediyor, uyuşturucu roman mahallelerini esir almış, fakirlik inanılmaz boyutta ama bunca olumsuzluğun içerisinde bunu çok net söyleyebilirim Covid-19 başladığında ben çok korkmuştum. Sosyal medya hesabımdan canlı yayın yaparak, televizyon programı yapıyorum orada da bahsettim ben çok ciddi ölümlerin olacağını bekliyordum roman mahallelerinde. Trajik komik bir durum aslında ilginç şekilde Türkiye oranına bakarsak roman mahallerinde virüs oranı Türkiye’deki yakalanan insanlara göre yüzde bir bile değil. Ben diyorum ki acaba yıllardır süre gelen kötü şartlar, ekonomik koşullar bizde bağışıklığı biraz daha artırdı diye düşünüyorum. Roman dernek başkanlarımızla da konuşuyorum çok ciddi virüse yakalanan insan yok. Yakalananlarda hafif atlatıyor. Bu da bizim açımızdan sevinsek mi üzülsek mi onu da bilemiyoruz. Roman mahallelerindeki kötü şartlar devam ediyor. Belediyelerin bize bakış açısını derseniz bu anlamda çok net eleştiri getirebilirim. Ben burada görev almış olabilirim ama hiçbir siyasi parti ayırmaksızın diğer belediyelerde romanlara bakış açısı gerçekten iyi değil.

AÇILIMLARLA GELEN ROMAN HAVASI…

Neden CHP’de çalışma kararı aldınız. İktidar gücünü neden tercih etmediniz? sorumuza yanıt veren Öztürk,2009’daki Roman açılım sürecindeki çalışmalara katıldım. Eylem planının hazırlanmasında vardım. Abdi İpekçideki açılım şovuna gitmedim. Neden gitmedim? sürecin bir süre sonra bugüne geleceğini gördük. Çünkü Roman Dernekleri ilk katıldığında bu toplantılara tamamen Roman meselesi konuşuluyorken bir süre sonra toplantılara AKP’ye yakın, AKP ile hareket eden ve edecek arkadaşlar davet edilmeye başladı ve ben orada bu sürecin bir evirilmeye gittiğini gördüm 2009’da açılımda verilen sözlerin iki yıllık süreçte hiç birinin yerine getirilmedi. Toplam altı konu başlığı var ve bir tanesinin bile açılmadığını gördüm. Bizim oradaki sürecimiz şuydu bir romanın AKP tarafından milletvekili gösterilmesiydi onun da olmadığını gördük. 2011’de CHP tarafından Özcan Purcu 11 sıradan milletvekili gösterildi. Bizim Roman toplumunun Cumhuriyetçi ve Atatürkçü bir yapısı var. AKP’nin uyguladığı politikalardan dolayı çok fakirleşen bir toplumuz ve sosyal yardımlardan dolayı ciddi bir AKP’ye oy veriliyor. Biz o süreçte bir farkındalık olması gerektiğini düşünerek AKP’nin Roman açılımına karşın ilkini Çatalca’da ikincisini de CHP Genel Merkezi ve İstanbul İl Başkanlığı ile birlikte Bakırköy’de Büyük Roman Buluşmasını gerçekleştirdik. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’da Büyük Roman Buluşmasına katılarak bir konuşma yaptı” dedi.

BAŞKAN KEMAL ÇEBİ EZBER BOZDU!

Ak Parti Roman açılımı yaptı. Ancak ilk Roman Milletvekilini CHP çıkardı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de, bir ilki yaparak bize belediyede görev verdi” diyen Öztürk,  konuşmasını şöyle sündürdü:

“Biz burada Romanız. Roman kimliğimiz var. Bizim buradaki görevimiz Küçükçekmece’den başlayıp bir ateş yakıp İstanbul’daki bütün roman toplumuna ulaşabilecek çalışmanın buradaki başlangıcıyız biz. Bu anlamda Türkiye’de bir ilkiz.  Bu çalışmaların yapılması için belediye tarafından desteklenen Türkiye’de ilk örneğiz. Aslında bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok büyük bir başarısıdır. Buradaki en büyük pay Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Küçükçekmece Belediye Başkanımız Sayın Kemal Çebi’dir. Belediye Başkanımız Sayın Kemal Çebi Türkiye’deki Romanlara karşı ön yargılara rahmen bize bu görevi verip arkamızda dimdik durarak Türkiye’de yaşayan 7 milyon civarı yaşayan romanlarında bir nebze umudu olmuştur. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir Romanı alıp milletvekili yapmasıyla belediye başkanımızın da bize Küçükçekmece de vermiş olduğu görev Türkiye’de bir ilk olup tüm Roman camiası tarafından dikkatle takip edilmektedir. Ayrıca devamlı bize destek olan Milletvekilimiz Sayın Süleyman Çelebi’ye Özcan Purcu vekilime çok teşekkür ederim. Burada kendi toplumuza, dezavantajlı gruplara hizmet edeceğimiz bir ortamın sağlanmış olmasıdır. Bu anlamda da belediyenin bütün erkleriyle romanlara karşı yapılacak olan çalışmalarda bir arada durması bizim için çok önemli.”

TEMPOLU YARIŞ USTASI

CHP’de birçok görevlerde bulunduğunu ve adaylık süreçleri olduğunu ve olacağının altını çizen Sinan Karaca Öztürk, yol haritasını şöyle çizdi: “Cumhuriyet Halk Partisi ve Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu olarak 2011- 2018 yılları arasında iki büyük Roman Buluşması yaptık. İstanbul, İzmir, Balıkesir, Ankara, Sakarya, Edirne, Bursa illerinde toplam 27 sempozyum ve çalıştay düzenledik. İstanbul ve İzmir’de 8 Nisan Dünya Romanlar Günü etkinliği düzenledik. 2011’de CHP’ye üye oldum. 2014 yılında dördüncü sıradan Arnavutköy Belediyesi Meclis Üyesi adayı oldum. Daha sonra Arnavutköy ilçe yönetiminde iki farklı yönetimde STK’dan sorumlu Başkan Yardımcısı ve İlçe Sekreterliği görevlerinde bulundum. 2018 yılında da 27 dönem 3. Bölge 16 sıra milletvekili adayı oldum. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip Arnavutköy Cumhuriyet Halk Partisi İlçe başkan adayı oldum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.