Siyasi Kutuplaşma Tehlikeli Boyutta « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Siyasi Kutuplaşma Tehlikeli Boyutta

Bu haber 15 Kasım 2020 - 1:05 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

 

Mataryalist ve emperyalist düşünce tarzı, çatışmacı ve kavgacı iklimi toplumda hakim kılıyor. Belli bireylerin zenginleşmesi ve sosyal refahın artması sınıfsal kast sistemini oluşturuyor. Yakın çevreye ve çakal zihniyete ödül veriliyor…

İyiler ve namuslu vatandaşlar değil kötü insanlar tercih ediliyor.

Oy ve irtifa kaybı artıkça artıyor. Polyanacı bir hal ile kendi çaplarında mutluluk oyunu oynamaya devam edenler zaten belli. Makamlar elden gidince asıl değerleri ortaya çıkacak. Toplum içinde o zaman asla huzur bulamayacaklar.

Güçlünün üstünlüğü ve servet bağımlılığı sosyal yapıyı derinden etkiliyor. Milletler düşünce ve inanç değerlerine göre şekillendiriliyor. Din, dil ve ırk üzerinden ayrıştırılan topluluklar kullanılmaya uygun büyük potansiyel kitle sayılıyor.

Bireylerin düşünce fikrine göre şekillenen siyasi partilerde söylemler ve eylemler en büyük prim görülür. Kitlelere ulaşmanın en basit yöntemi siyasi kutuplaşma ve gruplaşma üzerinden yapılır. Bölgesel ayrımcılık ve mezhepçilik, hizipçilik ve dini tarikatlar altın değerinde görülür. Çıkar ve menfaat üzerinden hedef kitlesi tayin edilir.

Toplumsal kutuplaşmanın en yoğun görüldüğü yer siyaset ve medya alanıdır. Partiler arası kutuplaşma ve ideolojik düşünce sistemi büyük bir argüman. Ruh halinize uygun siyaset yapanlar ve fikirlerinizi onaylayan haberler dinlediğinizde; radikalleşme ve gruplaşma şekilleniyor. Muhalif görüşler üzerinden zıtlaşma ve ötekileştirme iklimi doğuyor. Partiler arası fikir ve düşüncelere itiraz etmek düşmanca algılanıyor. Karşıt görüşleri yetersiz ve ahlaksız olarak görme eğilimi ortaya çıkıyor. Tahammülsüzlük şiddetleniyor. Nihayetin de toplumsal gerilim politikasından fayda üretiliyor.

İnsanlar, ortak bir kimliğin çatısı altında toplanmasıyla, aynı fikir ve düşüncede olan kişilerle uyumlu bir biçimde radikalleşiyorlar.

Kutuplaşmanın baş rol aktörü Türkiye’de siyasi partilerden kaynaklanan argümanlar ve politikalar ile oluşuyor. Ezberletilmiş cümleler ve kalıplaştırılmış kavramlar ile sağcı, solcu, radikal, dindar, yobaz, şeriatçı, tarikatçı, Türk, Kürt, ve Kemalist diye kutuplaşmanın önü açıldı. Alevilik, Sünni ve dini tarikatlar üzerinden en büyük siyaset kavgaları ve tartışmaları yapıldı. Bu unsurlar partilerin oy deposu olarak görüldü. Nabza göre şerbet bir anlamda servis edildi.

Demagoji ve ironi Anadolu coğrafyasında avam tabakası için kullanılan en büyük ve en tehlikeli silahı oldu. Toplumsal araştırma, sorgulama ve eleştirilerin önü kapatıldı. Felsefe ve mantıksal düşüncelere ket vuruldu. Eğitim ve öğretimin düşük olduğu bölgelerde biat ve itaat kültürü empoze edildi. Siyasi partiler için cahillik vazgeçilmez bir fırsat. Cahilliği kullanmak bir sanat sayıldı.

Cahilliğin çoğalması, iktidar partilerinin devlet kaynaklarını sömürmesine ve uzun süreli iktidarda kalmalarına büyük bir sebeptir. Siyasi şovlar cahillik üzerinden taşınır. Cahillik toplumsal bir kanser, milletlerin kronik hastalığıdır. 

Kutuplaşan toplumlarda refah ve huzur asla hakim olamaz. Kavga ve şiddet hiç bitmez Hukuksuzluklar ve yolsuzluklar prim yapar. Adalet ve ahlak yok olur. Güç kral olur. Çakallar aslan kesilir. Tilkiler meydanlara iner. Münafıklar dindar rolü oynar. Kurtlar ovalara yerleşir. Vasıfsızlar ve kul hakkı yiyenler kurumlara dolar. Devleti babalarının mülkü zannederler. 

İtibar suikastı yaparak ayakta kalma savaşı verenler, gerçekte şeref yoksunu, kaypak ve dahi ahlaksızın önde gidenidir. İnsanlara attıkları her iftiranın her türlüsünü eylem olarak yapanlar bu şeref yoksunları. Bulundukları kurumları arpalık olarak sürekli talan ederler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.