Trafik canavarı yılda 24 bin kişiyi sakat bıraktı « habersiz.com.tr

18 Mayıs 2022 - 02:19

Trafik canavarı yılda 24 bin kişiyi sakat bıraktı

Trafik canavarı yılda 24 bin kişiyi sakat bıraktı
Son Güncelleme :

05 Aralık 2021 - 12:56

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde “Türkiye’de Trafik Kazalarının Var Olan Şiddeti” hakkında açıklama yapan Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, şu ifadeleri kullandı:

“Evrensel olarak engelli olmak  şöyle sıralanmaktadır.

1- Doğuştan engelli olanlar

2- İş ve ev kazalarından dolayı engelli olanlar

3- Trafik kazalarından dolayı engelli olanlar

Bu üç engelli olma sıralamasında tıp, daki gelişmelerden dolayı engelli doğmak oranı giderek azalırken, iş yeri ve ev kazalarında engelli olma durumu iş güvenliği ile alınan tedbirlerden dolayı da pek fazla artmamaktadır. En büyük engelli olma artışı trafik kazalarından sonra meydana gelmektedir. Şehirlerin kent nüfuslarının artışı, sanayileşme ve uluslararası karayollarının çok hızlı bir şekilde evrensel bir boyut kazanmasının yanında, motorlu araçların hızla yıldan yıla artması  yol güvenliğini tehdit ederken kaza sayıları da giderek artmaktadır.

Engelli olmak bir ömür boyu kişiye, aileye ve topluma bir mağduriyet yaşatırken, bir çok ülkede engellilerin hayat standartlarının daha iyi olması içinde bir çok kanunlarda değişiklikler yapılmış ve uluslararası sözleşmeler imzalanmıştır.

Trafik kazalarında yaralananların ortalama % 8,i uzun veya ömür boyu engelli olurken, vücut bütünlüklerinde bir çok fonksiyonlarını az veya çok kaybetmektedir. Türkiye de yaklaşık  8 milyona yakın engelli insan vardır. Son beş yılda Trafik kazalarında 1.500.000 insanımız yaralanmış ve bununda % 8,i engelli kalmıştır. Yani trafik kazalarında yıllık ortalama engelli kalma sayımız 24.000 kişidir. Hangi yaşta olursa olsun engelli olmak hem kişiye, hem  aileye ve devlete ağır kayıplar verirken kaybedilen katma değerinde Türkiye de hesabı yapılmamaktadır. Trafik kazalarındaki engelli olmak öncelikle;

1- Aileyi vurmaktadır. Ekonomik çöküntü, çocukların mağduriyeti ve hatta evli iseler eşlerin   boşanmalarına sebebiyet vermektedir.

2.Ailede Engelli olan kişinin bakımı ve tedavisi için sürekli bir moral travması yaşanmaktadır.

3.Şayet Engelli olan kişiden dolayı ekonomik güç kaybı yaşanmış ise ailenin geçim, eğitim ve  sağlığa kadar bir çok geriye gidiş ve sosyal problemler birlikte yaşanmaktadır.

SONUÇ OLARAK:

Trafik kazaları  hayatımızda  kazadan sonra, engelli olarak yaşamamıza çok etki ederken, devletin ve toplumun bu konuya önem vermesi ve her yaştan insanımızın vücut bütünlüğünün bozularak evinden, işinden ve mutlu yuvasından mağdur olarak yaşamasına neden olduğunu tüm araç sürücülerimizin bilmesini  ve devleti yönetenlerinde daha çok duyarlı olmasını dilerim.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.