Yüksek Eğitim Engeline Danıştay Vetosu! « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Yüksek Eğitim Engeline Danıştay Vetosu!

Bu haber 18 Mayıs 2021 - 0:55 'de eklendi ve 57 kez görüntülendi.

Sevgili okurlarımız. Hem bu köşenin yazarı, hem de Engelli Hakları Federasyon Başkanı olmam nedeniyle engelli sorunlarını kaleme aldığım yazılarım ses getirmeye devam ediyor. Yaklaşık 16 ay önce 13 Ocak 2020 tarihinde “Eğitimde Bü’YÖK’  Rezalet!” başlıklı yazımda Meslek Teknik Liselerinde eğitim gören zihinsel engelli öğrencilerimizin Ek-8 Belgesi nedeniyle üniversitelerde eğitim alamayarak nasıl mağdur edildiğini gündeme taşımıştım. Ayrıca Engelli Hakları Federasyonu olarak bu rezaleti mahkemeye taşımıştık.  Yüksek eğitim engeline takılarak mağdur edilen İmge Gülsün’ün Ailesi ile federasyon olarak başlattığımız hukuk mücadelemiz 16 ay sonra zaferle sonuçlandı.

T.C. Danıştay Sekinci Daire Esas No: 2020/992 emsal kararıyla artık Zihensel Engelli Çocuklarımız yüksek eğitimden mahrum kalmayacak.

Bu haklı yolculuğumuzda bizlere desteklerini esirgemeyen engelli dostlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca parayı ikinci plana iterek bu davada büyük mücadele örneği sergileyerek bizlere itici güç olan Av. Turan Özarslan’a da çok teşekkür ediyoruz.

Şimdi sıra YÖK’te. Bu çocuklarımız için ayrılan %10 kontejan haklarının teslim edilmesinde. Bekleyip göreceğiz…

İşte Danıştay’ın Emsal Olacak O Kararı:

İşte Kaleme aldığım 13 Ocak 2020 tarihli yazım…

Eğitimde Bü’YÖK’  Rezalet!

İnsanlık onuru ayaklar altına alındı. Son yaşanan olaylara baktığımızda insanın kanı donuyor! Biz eskiden böyle değildik. Düşenin elinden tutup, fakir fukarayı doyururduk…  Şimdi vurdum duymaz olduk. Manevi değerlerimiz iyice örselendi. Özellikle “eğitimdeki sakatlık”lar artık iyice can yakmaya başladı. Bırakın can yakmayı resmen engelli gençlerimizin geleceği çalınıyor.

Aksaray’da bir okulda engelli çocukları yuhalatan müdürden tutun, daha neler, neler… Bunun gibi eğitim alanında yaşanan sayısız sakatlıkları sıkça yazılı ve görsel medyada okuyoruz ve görüyoruz. Şimdi kalkıp tekrar başınızı şişirmeye niyetim yok. Zaten yazmaya kalksak bir yılda bitiremeyiz.

Ama zihinsel engelli çocuklarımız için hayati önem taşıyan bir olaya gelin birlikte bakalım…

Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan  öğrenciler “Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri” bünyesinde açılan Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu’na devam etmekteler. Mezun olduklarında kendilerine lise diploması yerine EK-8 belgesi veriliyor. Bu belgede ise “Bu belge yüksek öğretime devam hakkı tanımaz” ibaresi yer alıyor. Oysa Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) 2017 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan bir yazıyla bu öğrencilere üniversite sınava girme hakkı verdi. Bu yazıya rağmen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Özel Eğitim Meslek Eğitim Okulu mezunlarına inatla lise diploması yerine EK-8 belgesi veriyor. MEB’in bu kural tanımaz uygulaması ciddi mağduriyetlere yol açıyor.

İşte size MEB mağdurlarından birisi. Okuyun, görün rezaleti!

Mersin’de zihinsel engelli bir kardeşimiz Yahya Gürsü Anadolu Teknik Lisesi’ni başarıyla bitiriyor. O da herkes gibi üniversite sınavına giriyor. Öyle dersanelere falan gitmeden sınavı kazanıyor. Sevinçle evine dönüyor.

Bir kaç gün sonra “Yüksek öğrenim yapamayacağınız nedeniyle sınavınız iptal edilmiştir” yazısıyla dünyası kararıyor. Kısa bir şaşkınlığın ardından Yahya Gürsü’nun ailesi olayı araştırıyor. Ve Anadolu Teknik Lisesi’nin eğitimsiz örümcek kafalı bir yetkilisinin Yahya Gürsü’nun diplomasına “Yüksek Öğretim Göremez” (EK-8 belgesi) şerhiyle karşılaşıyor. Ne yaptılarsa çözüm bulamamışlar. Sonunda mahkeme yolunu tutmuşlar. Aile şaşkın ve ümitsiz. “Mahkeme süresince çocuğumuz ikinci sınav hakkını yitirecek. Bu nasıl adalet” diye dert yanıyor.

Şimdi diplomaya şerh düşen o okul müdürüne soruyoruz. “Siz hangi hakla, hangi sıfatla kendinizi bilmem ne yerine koyarak engelli bir gercimizin hayatını çalma cüretini gösteriyorsunuz? Her çocuk gibi engelli çocuklar ilkokulu, ortaokulu ve liseyi bitiriyor. Ama ne hikmetse özel durumları nedniyle sivri zekalıların keyfi uygulaması nedeniyle yüksek öğrenimleri gasp ediliyor.

Zihinsel engelli çocuklarımıza yaptığı işkencelerden zevk alan yöneticiler, hadi içinizde Allah korkusu kalmamış, bir yönetici olarak Anayasa’yıda mı yok saydınız?” Mühürü elinize alınca kendinizi sultan sanıyorsunız, yanılıyorsunuz!! Siz her ne kadar hukuk tanımaz dağ başı uygulamalarınızla insan onurundan yoksun hareket ediniz. Biz bu ülkenin savcılarına ve hakimlerine sonuna kadar güveniyoruz. Bu yazının yazarı ve Engelli Hakları Federasyonu Başkanı olarak mahkemede hesaplaşacağız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.