Zenginlerin Ruhsatsız Silahı Patlamasın! « Habersiz Gazetesi

SON DAKİKA

Zenginlerin Ruhsatsız Silahı Patlamasın!

Bu haber 23 Şubat 2021 - 14:49 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi.

Son günlerde yazılı ve görsel medyada gündemde olan Bull Terrier ismi halk arasında pitbul olarak bilinen köpeklerin nasıl bir silaha dönüştürüldüğünü gördük. 

Geçenlerde pitbul şikayetleriyle uğraşan bir emniyet mensubu ile yaptğım sohbette “Staffordshire Bull Terrier köpekler bazı zenginlerin ruhsatsız silahı ve oyuncağı olmuş.

Sahi parasıyla şımarık bazı zenginlerin elinde canavarlaşan bu masup köpekler ileride telafisi mümkün olmayan vakalara neden oluyor.

Vatandaşlarımızın, savunmasız çocuklarımızın ve engellilerin hayatı bukadar ucuz mu?

Yasada boşluğu bulan köpek tüccarları katil köpekleri üretip satıyor. Artık adam gibi yasa yaparak  vahşete

“Dur!” denmeli..

Şimdi hayvan haklarıyla ilgili yeni yasa hazırlanarak Meclis’e sunulacak.

Yasanın mimarı olan Ak Parti Grup Başkan Vekilli Özlem Zengin’e açık çağrı yaparak ileride oluşabilecek sakatlıkların önüne geçebilmek amacıyla önerimiz şöyle:

Amerika”da Almanya’da Staffordshire Bull Terrier ismi yasak köpekler listesinde yeralıyor. ( Ek 1, 2, 3)

Yasada yasaklı köpekler hayvanlar bölümünde Pitt Bull terrier in belirtilmesi ve benzerlerinin de yasaklanmasına rağmen Ek4 , Pitt Bull Terrier in benzerinden de  öte ,  “ neredeyse aynısı olan “  Staffordshire Bull Terrier  köpekler Türkiyede bu yasaya rağmen üretiliyor satılıyor sahipleniliyor hatta kimlik veriliyor . 

Pitt “ Bull Terrier “

Staffordshire  “ Bull Terrier “

Göbek adı farklı , adı ve soyadı zaten aynı bu iki köpek cinsinin . Yani melezi .

Staffordshire Bull Terrier kopeklerin Turkiyede satıldığını da gösteren bu kimliği ekte bilginize sunarım. Ek 5

Bu iki cinsin “  neredeyse ayni olduğu sadece görünümleri nin biraz farkli olduğu “  Google da bile yurtdışı kaynaklarda buşekilde yazıyor.  (Ek 6, 7)

Yıllardır gazete basında bu Staffordshire Bull Terrierlerin de yasaklanması gerektiği

Pitt Bull Terrier lerin ve bu köpeklerin meleklerini de yasaklanması gerektiği haberleri çıkar ama malesef çocuklara bayanlara yaptıklarını TV lerden görürüz. (Ek 8, 9)

Yasada boşluk da yok ama , yasayı uygulayanlar bilmiyor ya da gözyumuyor .

  Amerika’daki gibi Almanya’daki gibi  bu Staffordshire Bull Terrier köpek cinsi de yasaya  yazılmalı ki başta çocuklar ve engellilerin ve bayanların güvenliği sağlanmış olsun .

Ayrıca Yeni yasada ayrıca “tehlike arzeden köpeklere ağızlık ve tasma mecburiyeti “ getiriliyor . Ancak zaten yasada tehlike arzeden köpeklerin yasak olmasına rağmen  , bu ağızlık ve tasma mecburiyeti ile yasada boşluk yaratılmasın … bu köpek tuccarlarinin kullanacağı uygulama yeni bir boşluğa sebep olmasın. (Ek10)

Yani Zaten ağızlık  ve tasma var ozaman yasak ortadan kalkar denilmemesi için , yasada boşluk olmaması  için  , şimdiki yasadışı köpeklerin ticaretinin ,  sahiplenilmesinin …  önüne geçilmesi için;

Pitt Bull Terrier , Staffordshire Bull Terrier, …. gibi tehlike arzeden hayvanların  … sahiplenilmesi  , üretilmesi ,  …. satışının  yasaklanması ,

Ve bu yasaklı köpekler dışındaki , kas ve çene yapısı güçlü köpeklere de ağızlık ve tasma mecburiyeti getirilmesi olmalı.

Evet sevgili okurlar. Dilimizin döndüğünce ileride telafisi mümkün olmayacak acıları mani olabilmek amacıyla yukarıdaki önerimizi yaptık.

Bu arada uzun bir aradan sonra dostum arkadaşım Yüksek Mühendis, Mimar Gökhan Durak’la tekrar buluşabildik.

Yani “Eski tüfekler” ve “Birkaç İyi İnsan” bir araya gelip hedefi yine 12’den vurmaya başladık…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.